28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Modlitwa i czyn

Ocena: 4.75
811

Kiedy ćwierć wieku temu nieznany szerzej redemptorysta z Torunia o. Tadeusz Rydzyk założył Radio Maryja, niewielu uwierzyło, że inicjatywa może się udać albo co najwyżej ograniczy się do lokalnej emisji wokół Torunia i Bydgoszczy. Tymczasem w krótkim czasie – choć nie bez wielu przeszkód związanych z brakiem ze strony KRRiT zgody na ogólnopolską koncesję – powstała prężna rozgłośnia nie tylko o zasięgu krajowym, ale – dzięki łączom satelitarnym – nadająca niemal na cały świat. W następnych latach wokół niej wyrosły kolejne dzieła: „Nasz Dziennik”, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Telewizja Trwam, a przede wszystkim tak bardzo uwrażliwiona na problemy społeczne wielotysięczna Rodzina Radia Maryja.

Od samego początku Radio Maryja zawierzyło swoją posługę Matce Najświętszej, która jest patronką rozgłośni. Jej figurę w znaku fatimskim o. Tadeusz Rydzyk umieścił w kaplicy radia. Maryjność jest obecna na co dzień poprzez modlitwę różańcową, „Godzinki”, „Anioł Pański” i Apel Jasnogórski. Modlitwa na falach to także każdego dnia poranna Msza Święta, brewiarz i Koronka do Miłosierdzia Bożego. To także transmisje z najważniejszych wydarzeń kościelnych w Polsce oraz z działalności Następcy Świętego Piotra. Radio Maryja towarzyszyło ostatnim papieżom – począwszy od Jana Pawła II – w ich wszystkich pielgrzymkach, także do naszej ojczyzny.

Niezwykle cenne są codzienne katechezy, które przypominają prawdy wiary i uczą jak żyć według wskazań Ewangelii. To także okresowe rekolekcje i konferencje kierowane do różnych stanów.

Od samego początku swojego istnienia Radio Maryja uwrażliwia słuchaczy na problemy społeczne, zachęca do działania i udziału w życiu publicznym. Ta część działalności rozgłośni budzi największy sprzeciw jej nieprzyjaciół i krytyków. A tymczasem prowadzone przez ojców redemptorystów radio jest kontynuacją tej troski, która przepełniała ich założyciela św. Alfonsa Liguoriego, aby z prawdą Ewangelii dotrzeć do każdego człowieka, zwłaszcza tego najbardziej opuszczonego i potrzebującego. Dziś tak często wykluczonego przez społeczeństwo liberalne.

Właśnie słuchacze Radia Maryja stali się z czasem wielką wspólnotą, z której powstała Rodzina Radia Maryja. To już nie tylko ludzie, którzy swoimi ofiarami finansują działalność rozgłośni, ale potężny ruch społeczny, który w ostatnich latach pokazał że jest skuteczny w swoich działaniach i może mieć wpływ na zmianę rzeczywistości w Polsce.

Tę skuteczność Rodzina Radia Maryja pokazała wielokrotnie, choćby opowiadając się za życiem (ponad 3 mln podpisów skierowane do Sejmu w 1996 roku,  gdy ważyły się losy ustawy broniącej życie), pomagając podczas powodzi stulecia (1997) czy występując w obronie Telewizji Trwam, której przez lata odmawiano miejsca na multipleksie. Ważne w dziejach RRM były pielgrzymki do Rzymu oraz coroczne na Jasną Górę, które w duchowej stolicy polskiej należą do najliczniejszych w ciągu roku. To skuteczność także w zbieraniu ofiar na wotum za pontyfikat polskiego papieża, jakim stała się konsekrowana w październiku świątynia Naj świętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Rodzina Radia Maryja wielokrotnie broniła dyrektora rozgłośni o. Tadeusza Rydzyka przed pomówieniami i krzywdzącymi oskarżeniami płynącymi nie tylko z kręgów liberalno-laickich, ale też z części środowisk katolickich. Na użytek krajowy i zagraniczny organizowano akcje, które miały zniszczyć dobrą opinię o rozgłośni i jej założycielu. Pomocą okazał się tu Zespół Wspierania Radia Maryja w służbie Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu. Od 2002 r. w oparciu o życzliwy dialog z rozgłośnią współpracuje Zespół Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja.

Cieszy że na jubileusz Radia Maryja specjalny list przesłał papież Franciszek, który wyraził „wdzięczność Bogu za wszelkie dobro, jakie w tym ćwierćwieczu zrodziło się w sercach ludzkich dzięki radiowemu przekazowi ewangelicznych treści, nauczania Magisterium Kościoła, informacji o życiu Wspólnoty wierzących w Chrystusa na całym świecie oraz dzięki modlitwie, w której w sposób szczególny uczestniczą ludzie chorzy i w podeszłym wieku”.

Papieski list i sobotnia Msza Święta pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, a także obecność prezydenta Andrzeja Dudy oraz wielu członków rządu RP na uroczystościach jubileuszowych to dowód uznania ze strony władz kościelnych i państwowych za wszystko dobro, które dla ojczyzny i Kościoła stało się udziałem toruńskiej rozgłośni i milionowych rzesz jej słuchaczy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter