28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Moda na apostazję

Ocena: 1.53333
1923

Coraz częściej słyszymy w polskich mediach, że ten czy inny celebryta ogłasza wystąpienie z Kościoła katolickiego. Nie da się ukryć, że w ubiegłym roku trend ten – bo uważam, że chodzi tu właśnie o trend – przybrał na sile w związku z kampanią antykościelną na fali strajków kobiet oraz oszczerstwami rzucanymi pod adresem św. Jana Pawła II.

Jak podały media, w drugim półroczu 2020 r. bardzo popularnym hasłem wpisywanym w wyszukiwarce Google była „apostazja”, a wśród często zadawanych pytań znalazło się: „Jak dokonać apostazji?”. Na razie nie ma oficjalnych danych, ile osób rzeczywiście w ostatnim czasie wystąpiło z Kościoła katolickiego w Polsce, gdyż w związku z niewielką skalą zjawiska Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce nie prowadził badań nad apostazją od 2010 r., w którym to z Kościoła w naszym kraju wystąpiło 459 osób.

Statystyki takie publikuje za to co roku – przy okazji podawania wskaźników dominicantes i communicantes – episkopat Niemiec czy Austrii, gdzie od lat liczba wiernych Kościoła katolickiego systematycznie maleje. Ale z innych powodów, niż to dzieje się obecnie w Polsce. Zarówno w Niemczech, jak i w Austrii każdy członek Kościoła katolickiego odprowadza podatek kościelny, i o to zazwyczaj rozbija się decyzja o przynależności do wspólnoty katolickiej bądź nie. Decyzja ta przebiega jednak dwutorowo. Część wiernych odchodzi, gdyż nie wierzy w Boga i dlatego nie widzi sensu przynależenia do Kościoła ani finansowania struktur tejże instytucji. Ale są też wierni nadal wierzący, którzy dokonują apostazji, gdyż nie zgadzają się z poczynaniami swoich hierarchów i w ten sposób manifestują swój sprzeciw. Było to szczególnie widoczne wraz z rozpoczęciem w Niemczech tzw. drogi synodalnej. Kościoły w tych dwóch państwach, dla przykładu, od lat zmagają się z masową apostazją.

Dane statystyczne opublikowane w ubiegłym tygodniu przez episkopat austriacki pokazują, że w 2020 r. z Kościoła katolickiego wystąpiło ponad 58 tys. katolików, co oznacza, że łączna liczba katolików w tym kraju zmniejszyła się o 1,5 proc. Aczkolwiek liczba apostazji jest mniejsza niż w roku 2019, w którym z Kościoła wystąpiło ponad 67 tys. wiernych. Z kolei dane opublikowane przez episkopat niemiecki w lipcu ub.r. (za rok 2019) wskazują na rekordową liczbę wystąpień – ponad 270 tys. wiernych. Jest to o 26 proc. więcej niż w roku wcześniejszym. Komentatorzy łączą to z rozpoczęciem tzw. drogi synodalnej przez niemieckich hierarchów. Wcześniej rekordowa liczba wystąpień została odnotowana w Kościele w Niemczech w 2014 r., kiedy Kościół opuściło 214 tys. osób w związku ze skandalami z wykorzystywaniem nieletnich przez duchownych oraz ze zmianami w podatku kościelnym.

W Polsce sprawa ma się inaczej, gdyż podatku kościelnego płacić nie trzeba, a na tacę dają ci, którzy chodzą do kościoła i którzy zechcą wrzucić datek na parafię do koszyczka, bo przecież nikt ich do tego nie zmusza. Ani też nie wygania z kościoła, jeśli na tacę nie dadzą. Księża proboszczowie są zgodni co do tego, że w większości przypadków o apostazję proszą osoby, które nigdy nie pojawiają się w kościele i które są zapisane w księgach kościelnych z racji chrztu. Są to osoby zupełnie nieznane swoim duszpasterzom, gdyż już od dawna są de facto poza Kościołem. To zresztą nic nowego: Kościół najbardziej krytykują ci, którzy są od niego daleko. W przypadku osób chcących dokonać apostazji w Polsce działa podobny mechanizm. Co z tego wynika? Że chcąc ukarać Kościół, takie osoby wymierzają karę samym sobie.

Idziemy nr 04 (795), 24 stycznia 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter