19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mieszkanie Plus

Ocena: 3.5
3204

Niemal niezauważona przeszła deklaracja rządu, która dla wielu rodaków może być najważniejsza. To budowa 100 tysięcy tanich mieszkań na wynajem – do końca 2019 roku. Takie są rządowe plany w ramach programu Mieszkanie Plus. Inwestycje ma przyspieszyć specustawa, która jeszcze w tym półroczu ułatwi dostęp do gruntów w dużych miastach. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapowiada też znaczne ułatwienia w uzyskaniu pozwoleń na budowę. Rynek nieruchomości czeka więc inwestycyjny boom, a mniej zamożnych Polaków – nadzieja na własne lokum. Wreszcie.

Program Mieszkanie Plus istnieje od ponad roku, ale głównie na papierze. Teraz resort inwestycji i rozwoju zapowiada ułatwienie i przyspieszenie procedur. Minister Jerzy Kwieciński deklaruje, że proces „biurokratyczny”, który trwał 4-5 lat, skróci się do pół roku – maksymalnie do roku.

Kolejna prosta zmiana polega na odrolnieniu gruntów pod inwestycje. Szczególnie duże aglomeracje i okalające je gminy mają bardzo wiele terenów, które nie są wykorzystywane. I są to – co może dziwić – głównie tereny rolne, a w drugiej kolejności – poprzemysłowe. Dobrze, że rząd wycofuje się w ten sposób przez małą furtkę z nie do końca przemyślanej ustawy o obrocie ziemią rolną, nawet jeśli głośno się do tego nie przyznaje.

Absurdem jest, że takie grunty w obszarach miejskich wciąż funkcjonują. A właśnie brak nowych terenów pod mieszkaniówkę jest głównym powodem wzrostu ostatecznych cen oddawanych do użytku mieszkań. Choć w takim mieście jak Warszawa wciąż brakuje też szczegółowych planów zagospodarowania przestrzennego, co jest skutecznym hamulcem do przemyślanych i zaplanowanych przez specjalistów zmian – za to daje zielone światło wszelkiej maści kombinatorom.

I nawet jeśli niektórzy deweloperzy obawiają się konkurencji ze strony państwa, które angażuje się w masową i przez to tanią mieszkaniówkę – co może (ale nie musi) obniżyć ich marże – to tego projektu wyczekiwał rynek nieruchomości. Bo ułatwi życie wszystkim graczom na rynku. Jest to istotna sprawa, bo w Polsce brakuje dziś od miliona do nawet dwóch milionów mieszkań! Co pozycjonuje nas na samym dole europejskiej tabeli.

Tanie budownictwo istniało już w II RP i istnieje w całej Europie. Daje młodym ludziom szansę zarówno na założenie, jak i powiększenie rodziny oraz pozwala na stałe zakotwiczenie się w kraju. Zapotrzebowanie na mieszkania rośnie, bo przyspiesza rozwój gospodarczy, a młodzi ludzie nie chcą mieszkać ze swoimi rodzicami. Tanich mieszkań zaś wciąż brak. Nie każdego też stać dziś na kredyt hipoteczny. Nie zawsze jego uzyskanie jest możliwe. Nie każdy też może pozwolić sobie na wysoki czynsz za wynajęcie mieszkania na wolnym rynku. Program Mieszkanie Plus ma szansę realnie zmienić los wielu Polaków. Jeszcze bardziej niż program 500+.

Idziemy nr 8 (646), 25 lutego 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter