29 czerwca
środa
Piotra, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miesiąc świadków wiary

Ocena: 4.32
640

Nie bez powodu poeci chwalili maj jako najpiękniejszy miesiąc w całym roku, kiedy natura eksploduje różnobarwną zielenią i zapachami. To wszystko mocno oddziałuje na zmysły człowieka, którego organizm po długiej zimie także odradza się do życia. Wracają siły witalne, radość i chęci do działania.

Jakże zatem mogło być inaczej, aby nie poświęcić właśnie tego miesiąca czci Najświętszej Maryi Panny! W końcu to właśnie Ona jest tota pulchra – cała piękna. O jeszcze innych Jej przymiotach śpiewamy podczas nabożeństw majowych, medytując nad nimi i starając się brać z Maryi przykład. W maju też oddajemy cześć Maryi jako Królowej Polski, przechodząc z płaszczyzny teologicznej na tę państwową i patriotyczną.

Ale maj to również miesiąc świętych patronów Polski: św. Stanisława, biskupa i męczennika (8 maja), św. Andrzeja Boboli (16 maja) oraz wielkich czcicieli Matki Bożej: bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, którego wspomnienie będziemy obchodzić w tym roku po raz pierwszy – 28 maja, a także św. Jana Pawła II, którego wspominamy co roku w dniu jego urodzin 18 maja. To wielcy świadkowie wiary, którzy swoimi czynami wynikającymi z Ewangelii wsławili Polskę na całym świecie. A to, że o Polsce i Polakach mówi się obecnie za granicą w samych superlatywach, to nie jest zasługa nas samych. Nie popadajmy w pychę. Znamy nasze wady narodowe, jesteśmy też świadomi podatności na złe mody i trendy. Ale jednak ten wielki zryw pomocy i solidarności, jaki przeżywamy od 24 lutego – ta data niestety zapisze się jako jedna z najtragiczniejszych w historii Europy XXI w. – ma swoje źródło w nauczaniu tych wielkich Polaków i w ludowej pobożności: gość w dom, Bóg w dom.

To nie przychodzi samo z siebie, bo widzimy, jak może być, na przykładzie niektórych zachodnich państw. Dzięki sercom otwartym dla ofiar wojny w Ukrainie Polska znalazła się na ustach wszystkich. Także tych zza oceanu, którzy nieraz nie wiedzieli nawet, gdzie ona leży. Ogromną reklamę za oceanem zrobił Polsce goszczący w naszym kraju na początku maja kard. Timothy Dolan, metropolita Nowego Jorku i przewodniczący Konferencji Episkopatu USA. Przez te kilka dni, kiedy przebywał w różnych miejscach w Polsce, a także w Ukrainie, nieustannie dziękował Polakom. – Dziękuję ludziom z Polski za wielką inspirację, jaką nam dajecie, i za gościnność dla tych, którzy mają problemy – mówił w Przemyślu. – Czuję się tutaj jak w domu. Jestem dumny i wdzięczny, że Kościół podnosi się do pomocy. Widzimy tego tak wiele – powiedział z kolei w Bibicach.

Nie tylko on chwalił ostatnio Polaków. Również jego ziomek, amerykański sekretarz stanu Anthony Blinken, napisał w oświadczeniu z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, że na obecny kryzys Polska zareagowała „wielką hojnością, przywództwem i stanowczością”.

Odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę, Polskę dostrzega, odwiedza i chwali wielu światowych przywódców. Z jednej strony to powód do dumy, ale z drugiej strony należy strzec się pychy, która bardzo szybko wkrada się w miejsce pokornej służby nieoczekującej pochwał. Ku temu niech nam znowu służą przykładem nasi wielcy rodacy, którzy niczego nie czynili dla poklasku. A przewodzi im Najświętsza Maryja Panna, pokorna służebnica Pańska, która wszystkie sprawy rozważała i zachowywała w swoim sercu. Za Jej przykładem i z Jej pomocą róbmy dalej to, co do nas należy. A nagroda sama przyjdzie. Niespodziewanie.

Idziemy nr 20 (863), 15 maja 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 czerwca

Środa, XIII Tydzień zwykły - uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła
Od wszelkiej trwogi Pan Bóg mnie wyzwolił
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter