23 lipca
wtorek
Stwosza, Bogny, Brygidy
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Między nadzieją a oportunizmem

Ocena: 5
1571

Asia Bibi jest – prawie – na wolności. Będzie zupełnie, gdy wyjedzie z kraju, w którym nie może być bezpieczna. Modlitwy tysięcy ludzi, nieustający od dziewięciu lat protest, solidarność – zaowocowały łącznie jej zwolnieniem z więzienia. Dziękujmy za to Bogu i prośmy o dalszą nad nią opiekę! Jej los jest bowiem ciągle niepewny, ale doświadczenie płynące z jej obrony zawiera ważną naukę.

Wolność i bezpieczeństwo chrześcijan musi być zasadniczą przesłanką polityki praw człowieka Zachodu. A żeby była skuteczna – trzeba dla niej szukać partnerów. W tym wypadku okazał się nim premier Pakistanu Imran Khan i obóz społeczny, który on reprezentuje. Naszymi naturalnymi sojusznikami w krajach muzułmańskich są ci, których atakują islamiści, którzy nie chcą, by ich kraje kojarzyły się z przemocą i prześladowaniami. Nawet jeśli w wielu sprawach nadal będziemy się różnić – tu możemy znaleźć punkt wyjścia do rozmów i partnerów wartych wsparcia. Walcząc o zasady odpowiedzialności w polityce, zawsze musimy przypominać, że nikt za nas nie wykona naszych obowiązków, że zawsze musimy definiować nakazy dobra wspólnego, zachowując świadomość, że to my mamy je wykonać. A jednocześnie szukać musimy tych, z którymi możemy to zrobić. Choć przypadek premiera Khana pokazuje, że – w zderzeniu z islamistycznym ekstremizmem – same dobre intencje to jeszcze mało.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 46 (684), 18 listopada 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 2 grudnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Poseł do Parlamentu Europejskiego, prezes Prawicy Rzeczypospolitej. W latach 2005-2007 marszałek Sejmu.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 lipca

"Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę"

Dziś w Kościele: wtorek, XVI tydzień zwykły
+ święto Św. Brygidy, zakonnicy, patronki Europy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Ga 2,19-20, Ps 16, J 15,1-8
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -