17 stycznia
środa
Antoniego, Rościsława, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Madryt-Barcelona-Bruksela

Ocena: 0.1
1228

Wydarzeniem roku w Europie Zachodniej była proklamacja – po referendum nieuznawanym przez władze i bojkotowanym przez przeciwników – niepodległości Katalonii. Unia Europejska znalazła się w kropce. Z jednej strony doktryny „umowy społecznej” czy „samostanowienia narodów” nakazywałyby forsować prawo do separacji i ustanowienia państwa przez dowolną wspólnotę etniczną. Z drugiej – Hiszpania się przebudziła i postanowiła bronić swej jedności, co zmuszałoby władze UE do konfrontacji z jednym z czterech wielkich państw Europy Zachodniej.

W tej sytuacji unijne władze po raz pierwszy musiały milcząco uznać prawo narodów do obrony dobra wspólnego, więc historycznego ładu państwowego i prawnego. I również to, że porządek jest warunkiem wolności, że to wspólnota polityczna warunkuje istnienie praw politycznych, które bez niej stają się bezprzedmiotowe. I że państwo ma prawo używać swej władzy w obronie swego istnienia.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 51 (637), 17 grudnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 27 grudnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Poseł do Parlamentu Europejskiego, prezes Prawicy Rzeczypospolitej. W latach 2005-2007 marszałek Sejmu.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły