29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Literatura do odkurzenia

Ocena: 0
2860
Na pokładzie samolotu w drodze powrotnej z Filipin papież Franciszek odniósł się do „kolonizacji ideologicznej”, polecając przy tej okazji książkę angielskiego autora i konwertyty Roberta Hugh Bensona „Antychryst. Pan świata” (Lord of the World). Powieść z początku XX wieku jest jak najbardziej aktualna, choć sam autor pragnął w niej przedstawić wizję przyszłego świata.

A to właśnie nasz współczesny świat, w którym chrześcijaństwo zostało zastąpione przez ideę humanizmu, a religia i zasady moralne zostały wyparte przez sekularyzm i relatywizm. Autor opisuje rzeczywistość, w której – w imię tolerancji i walki o prawdę – toczy się zacięta walka z religią i jej wyznawcami. Na długo przed powstaniem Unii Europejskiej Benson opisuje dojście do władzy prezydenta Europy, który wkrótce zostaje prezydentem świata. Jego głównym celem jest obalenie Rzymu i wymordowanie wszystkich chrześcijan. Temu Antychrystowi autor przeciwstawia papieża, który wraz z wierzącymi chroni się w Kafarnaum, mieście św. Piotra. Antychryst i jego wojsko nie dają jednak za wygraną, szykując się na ostateczną walkę.

Nie będę zdradzał, jak kończy się powieść, bo, jak powiedział Ojciec Święty, „warto ją przeczytać”. Tymczasem oprócz Bensona jawi nam się plejada angielskich autorów konwertytów, do których dzieł warto sięgnąć nawet po stu latach. Są one równie aktualne jak wtedy, gdy zostały napisane. Oprócz bardzo dobrze znanego polskim czytelnikom Gilberta K. Chestertona należałoby poświęcić więcej uwagi jego dwóm najbliższym przyjaciołom, pisarzom Hilaire’emu Bellocowi i Maurice’owi Beringowi. Ramię w ramię, niczym trzej muszkieterowie, za pomocą pióra przeciwstawiali oni nauczanie Kościoła katolickiego marksistowskiemu socjalizmowi rozpowszechnianemu przez irlandzkiego dramaturga George’a Bernarda Shawa. Mimo że ten ostatni odwdzięczał się im różnymi paszkwilami, trójka pisarzy zyskiwała coraz większe grono naśladowców, którzy w epoce wszechobecnego agnostycyzmu pierwszej połowy XX wieku zapoczątkowali odrodzenie literatury chrześcijańskiej.

Do tych znanych należą chociażby C.S. Lewis czy J.R.R. Tolkien, który dzięki wspaniałym ekranizacjom filmowym swoich dzieł przeżywa obecnie niesamowity renesans. Może warto odkurzyć też tych nieco zapomnianych, jak Evelyn Waugh, który zaraz po swoim nawróceniu na katolicyzm w 1930 roku pisał: „Dzisiaj widzimy we wszystkich kierunkach aktywną negację tego, co oznaczała zachodnia kultura. Cywilizacja – i nie mam tu na myśli kin czy konserw, ani nawet operacji chirurgicznych czy higienicznych domów, ale całą moralną i artystyczną organizację Europy – nie ma w sobie siły przetrwania. Powstała ona z chrześcijaństwa, i bez niego nie ma znaczenia ani siły, by górować. Utrata wiary w chrześcijaństwo i w konsekwencji brak pewności co do moralnych i społecznych standardów ucieleśniły się w ideale materialistycznego, mechanicznego państwa”.

W tym duchu pisał swoje powieści również Graham Greene, ukazując w nich duszę jednostki targaną walką o wytrwanie w wierze i zranioną rozczarowaniem relatywistyczną epoką. Jego książki określane są „złotym standardem” katolickich powieści, chociaż on sam nie lubił, kiedy nazywano go katolickim autorem. Wolał być powieściopisarzem, któremu zdarzyło się być katolikiem. Ci jednak, którzy wolą lżejszą lekturę, powinni sięgnąć po Ronalda Knoxa, który oprócz dzieł apologetycznych napisał kilka ciekawych kryminałów. Z takimi lekturami długie zimowe wieczory nie będą nam straszne.

Stefan Meetschen
Autor jest dziennikarzem niemieckiego tygodnika die Tagespost
Idziemy nr 5 (488), 1 lutego 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter