25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lista esesmanów

Ocena: 3.9
989

Kto stanowił załogę obozów – niemieckich obozów – KL Auschwitz i Auschwitz-Birkenau? Niemieckich obozów zagłady w Bełżcu, Sobiborze, Treblince czy Chełmnie nad Nerem? KL Stutthof i KL Majdanek? Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie podał do publicznej wiadomości listę nazwisk załogi niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau. Zawiera ok. 8,5 tys. nazwisk esesmanów. Po raz pierwszy dane osobowe esesmanów z obozu zagłady są powszechnie dostępne.

Prezes IPN Jarosław Szarek deklarował, że w planach jest rozwinięcie tej bazy również o inne niemieckie obozy koncentracyjne i obozy zagłady. Podkreślił, że prezentacja jest też odpowiedzią na używanie określenia „polskie obozy koncentracyjne”. – Pokazujemy, kim była załoga funkcjonariuszy SS. Pokazujemy to w internecie w takiej skali, w jakiej nikt wcześniej tego nie zrobił – powiedział.

Trwa rozpoczęta przez zwyczajnych ludzi walka o dobre imię Polski w czasie II wojny światowej. W tę walkę nareszcie włącza się państwo ze swymi strukturami i instytucjami, bo Karol Tondera, były więzień KL Auschwitz, samotnie tej walki nie wygra, nawet przy wsparciu tysięcy maili i innych tweetów.

Jest jeszcze jedna kwestia do zbadania w archiwach IPN, poniekąd analogiczna: listy załóg komunistycznych obozów karnych czy obozów pracy, jakie po 1945 roku, pod sowieckim nadzorem, urządzili na przejmowanych od Niemców terenach ubecy i enkawudziści. Ten, kto chce je nazywać „polskimi obozami”, także fałszuje historię. W tym przypadku jednak nie wystarczy sama lista nazwisk, bo decydujące będzie „miejsce zatrudnienia”, którym wcale nie musi być np. obóz w Świętochłowicach. Miejscem zatrudnienia były bowiem UB, MBP czy inne utajnione struktury zniewolonego kraju. Oraz NKWD.

Chodzi więc o takie same listy załóg, jak te z KL Auschwitz. Wprawdzie pierwszy zbiór zastrzeżony IPN został już odtajniony, ale to tylko lista sygnatur poszczególnych akt.

Tymczasem trzeba zdecydowanie uciąć spekulacje o kolejnych „polskich obozach”. Teraz wiemy, że jest to możliwe. Że kiedy państwo – wolne i suwerenne – chce włączyć swoje struktury, wtedy sprawy toczą się inaczej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter