20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Legenda o populizmie

Ocena: 0
741

Kiedy Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej, mój klubowy kolega, poseł Daniel Hannan, wygłosił znakomite przemówienie, wyjątkowo i specjalnie po francusku: „Zjednoczone Królestwo nie głosowało przeciw Europie. Nie opuszczamy naszych sojuszników. Chcemy po prostu odzyskać prawo stanowienia naszych własnych praw. Tracicie złego lokatora, ale będziecie mieli dobrego sąsiada”. Daniel Hannan był jednym z przywódców kampanii na rzecz Brexitu.

Kiedy więc obejrzałem fabularny film „Brexit” (u nas w HBO), pogratulowałem mu, że już sztuka uwiecznia jego historyczną rolę. Daniel zrewanżował mi się recenzją, a właściwie glossą do filmu, opublikowaną w „ConservativeHome”. Jego opinię najlepiej streszcza pierwsze zdanie: „To film, a nie historia. Wiem, bo tam byłem”.

Mimo iż Hannan zupełnie nie zgadza się z przedstawionym obrazem, reaguje spokojnie, po prostu dyskutuje. Pisze wręcz, że „jako widowisko historyczne »Brexit« jest znakomity”. Ale sztuka to jedno, a historia – drugie; bo „kiedy Szekspir pisał »Henryka V« nie próbował wyjaśnić przebiegu wojny stuletniej. Przeciwnie, wielka historia miała być jedynie tłem ludzkich dramatów. Jamesa Grahama też nie interesowały argumenty w referendum, bo w filmie w ogóle ich nie ma”.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 15 (704), 14 kwietniaa 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 kwietnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Poseł do Parlamentu Europejskiego, prezes Prawicy Rzeczypospolitej. W latach 2005-2007 marszałek Sejmu.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -