19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kupiony mundial

Ocena: 5
995

Mistrzostwa świata w piłce nożnej budzą nie tylko sportowe emocje. Warto przyjrzeć się kontrowersjom wokół tego wydarzenia.

Po pierwsze, kibice muszą wiedzieć, że stadiony, na których siedzą, zostały zbudowane przez robotników, z których wielu pracowało w warunkach, które nazwalibyśmy pracą przymusową lub innymi formami współczesnego niewolnictwa. To właśnie zagraniczni pracownicy od zera wybudowali siedem z ośmiu stadionów, na których rozegrane zostaną mistrzostwa. W trakcie prac zginąć miało ponad 6,5 tys. robotników z południowej Azji. Organizacje broniące praw człowieka zwracały uwagę na długie godziny pracy w temperaturach sięgających 40 stopni Celsjusza, na przemoc fizyczną i niewypłacanie pensji.

Dla katarskich władz najważniejszy był cel – by niemożliwe stało się możliwe. Ze względu na upały mundial nie odbywa się w czasie wakacji, ale późną jesienią. Każda arena wyposażona jest w ogromne klimatyzatory, które będą utrzymywały odpowiednią temperaturę nie tylko na murawie, ale nawet wokół stadionów.

Trzymilionowy kraj ma odwiedzić ponad milion kibiców. Przyjeżdżają oni, przyjeżdżają też wszystkie drużyny, mimo wcześniejszych apeli o bojkot imprezy. Ale ani wszechobecne luksusy, ani nowinki technologiczne – jak półautomatyczny system oceniania pozycji spalonej – nie powinny przyćmić pytań o to, dlaczego mistrzostwa odbywają się w niedemokratycznym państwie, które nie szanuje praw człowieka.

Reprezentacja Danii chciała uczcić śmierć budujących stadiony robotników czarnymi koszulkami. FIFA nie zgodziła się jednak, by duńscy zawodnicy wyszli w nich na boisko. Kibice też mogą zapomnieć o jakichkolwiek protestach czy zbyt „luźnym” zachowaniu, bo… wylądują od razu za kratkami.

Katarscy szejkowie kupili głosy, żeby przyznano im organizację mundialu. Informację o tym, że mundial po raz pierwszy organizowany jest w kraju arabskim dzięki ogromnym pieniądzom, potwierdził były szef FIFA. Sepp Blatter udzielił szwajcarskiemu dziennikowi wywiadu, w którym mówił o spotkaniu byłego przewodniczącego UEFA Michela Platiniego z emirem Kataru, które miał zorganizować były francuski prezydent Nicolas Sarkozy. Dzięki czterem głosom Platiniego i federacji UEFA mistrzostwa świata powędrowały do Kataru, a nie do Stanów Zjednoczonych.

Otwarcie mistrzostw, podczas których każdy gest będzie miał polityczny podtekst, nastąpi w niedzielę 20 listopada. Warto pomyśleć, jak wielka hipokryzja rządzi nie tylko futbolem, nie tylko polityką, ale i całym światem…

Idziemy nr 47/2022

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter