22 czerwca
wtorek
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kultura Słowa

Ocena: 4.69722
1217

Przeklinają zarówno panowie na budowie, jak i dyrektorzy piastujący ważne stanowiska, niecierpliwi konsumenci w kolejce do kasy, a nawet nasza młodzież i rodzice pilnujący swoich pociech na placach zabaw.

Dlaczego przeklinają?

Rozumiem, że zdarzają się sytuacje, które tak nas wzburzają, że aż musimy zwerbalizować swoje emocje. Ale czy muszą to być od razu wulgaryzmy? Czy nie warto popracować nad swoim słownictwem?

„Z obfitości serca mówią usta” (Łk 6, 39) – czytamy w Piśmie Świętym. Zadajmy sobie pytanie, co jest dzisiaj w moim Sercu? Bałagan, chaos, frustracja, lęk, złość, zgorzknienie, pustka, gorycz, nienawiść, czy pokój, miłość, radość i chęć czynienia dobra wszędzie tam, gdzie ludzie potrzebują wsparcia, dobrego słowa i naszego uśmiechu.

Kiedy moja kondycja duchowa słabnie, proszę wtedy Jezusa, żeby wypełniał mnie swoją Miłością, Mądrością i Słowem Bożym! On daje siły, podtrzymuje nas, kiedy jest ciężko, smutno. Im więcej Mu oddajemy, tym bardziej On nas przemienia.

W naszym domu dużą wagę przywiązujemy do kultury Słowa. Rodzina jest tym miejscem, gdzie kształtuje się charakter i osobowość dziecka. Jeżeli my dorośli używamy słów niecenzuralnych, to bądźmy pewni, że nasze pociechy również będą mówiły „tym samym językiem” wśród swoich rówieśników.

Słowem można zranić albo podnieść na duchu, pokrzepić, wyrazić swoją Miłość do drugiej osoby, albo sprawić, że „podetniemy jej skrzydła” i zniszczymy to, co jest w niej dobre, piękne i wartościowe.

Mówmy jak najwięcej dobrych Słów, które budują, przynoszą pokój, nadzieję i pokrzepienie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 czerwca

Wtorek, XII Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wsp. św. Paulina z Noli, biskupa albo wsp. świętych męczenników Jana Fishera, biskupa, i Tomasza More'a
«Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia».
+ Czytania liturgiczne  (rok B, I): Mt 7,6.12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter