19 stycznia
piątek
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kułacy XXI wieku

Ocena: 5
1032

Rano Parlament Europejski oskarżał polskie społeczeństwo o „faszyzm”, po południu odbył zaś rocznicową debatę o „spuściźnie totalitarnej rewolucji bolszewickiej w Rosji”. W czasie tej debaty poczułem się o dwadzieścia parę lat młodszy. Wtedy od polityków Unii Demokratycznej i publicystów „Gazety Wyborczej” bez przerwy słyszałem, że prawdziwymi spadkobiercami komunizmu nie są postkomuniści, ale zwolennicy dekomunizacji. Teraz od wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa dowiedziałem się, że kontynuatorów Lenina trzeba szukać nie wśród obrońców Związku Sowieckiego czy miłośników marksizmu, ale wśród „populistów”, prawicowych krytyków władz i polityki Unii Europejskiej.

Wiceprzewodniczący PE mówił to, wskazując ręką na prawicę, po czym zasiadł i cierpliwie słuchał przemawiających dokładnie naprzeciwko niego komunistów, na przykład posłanki Eleonory Forenzy. Jako „feministka i komunistka” protestowała przeciwko „haniebnemu łączeniu komunizmu i nazizmu pod wspólną etykietką totalitaryzmu” i wychwalała dzień, w którym, wraz z zajmującą Pałac Zimowy Gwardią Czerwoną, na scenę historii „wkroczyli robotnicy”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 49 (635), 3 grudnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 13 grudnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Poseł do Parlamentu Europejskiego, prezes Prawicy Rzeczypospolitej. W latach 2005-2007 marszałek Sejmu.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły