29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kto za tym stoi?

Ocena: 0
2665

Rusza w objazd po Polsce, promując nowy projekt polityczny. Po Warszawie na mapie jest jeszcze dwanaście największych polskich miast. Komu zabierze głosy nowe ugrupowanie Roberta Biedronia? A komu pomoże? Odpowiedzi na to pytanie szukają i dziennikarze, i politycy. Ale pytań jest więcej.

Robert Biedroń był przez trzy lata w politycznym otoczeniu Janusza Palikota. Wcześniej był posłem SLD i politykiem SdRP. W 2014 r. został wybrany na prezydenta Słupska. Zapowiadał daleko idące zmiany w mieście. Ale jak mówią mieszkańcy i lokalni samorządowcy, na zapowiedziach się skończyło. Mimo to ostatnie wyniki sondażowe, publikowane, nim jeszcze Wiosna, czyli nowa partia Biedronia, ruszyła, wskazują, że może ona liczyć nawet na 10 proc. poparcia. To sporo. Zapewne to premia za świeżość i efekt oczekiwania czegoś nowego, co zerwie obecny klincz PO-PiS.  

Nie bez znaczenia jest także osobowość lidera i składane przez niego obietnice. – Daliśmy ludziom nadzieję, że polityka może wyglądać inaczej – mówi Biedroń. Ale ta inna polityka, prócz obiecania podwyżek emerytur i płacy minimalnej, to również pomysł wygaszenia kopalń i odejścia od węgla do 2035 r. Trzeba to traktować z dużym dystansem. Bo jeśli zamkniemy kopalnie, to skąd weźmiemy energię? Na Śląsku nikt nie da się nabrać.

Znacznie więcej niepokoju zasiały jednak propozycje Biedronia w sferze światopoglądowej. Zapowiada on aborcję na żądanie do trzeciego miesiąca ciąży, zniesienie klauzuli sumienia, legalizację związków homoseksualnych, odejście od konkordatu i „na deser” opodatkowanie ofiar na tacę. Politolodzy się spierają, komu Biedroń odbierze wyborców. Na razie słychać zapewnienia, że nikt się Wiosny nie boi. Pojawiają się żarty, że los nowego ugrupowania będzie tak krótki, jak pora roku, do której się odnosi.

Pojawia się także pytanie zasadnicze: kto finansuje Wiosnę? Biedroń nie chce tego ujawnić i zapowiada, że pod koniec roku upubliczni sprawozdanie finansowe. „Takie są reguły prawne, zobowiązuje nas do tego ustawa, nie możemy ujawniać informacji finansowej wcześniej” – ucina. Deklaruje, że Wiosna jest finansowania z wpłat ludzi. „To państwo za to zapłaciliście, ale nie ze spółek Skarbu Państwa, nie z subwencji czy dotacji dla partii politycznych, bo takich nie dostajemy” – mówi Biedroń. Zaprzecza także, jako
by konwencja jego partii była finansowana przez Palikota. A skoro tak, to pewnie ten trop nie do końca nie jest nieprawdziwy. Tym bardziej że ten były poseł PO znów uaktywnił się, i to z jak najgorszej strony, w internecie.

Jeśli dodamy do tego zachwyty niemieckich mediów, jak np. artykuł warszawskiego korespondenta „Welt am Sonntag”, który ocenił, że Biedroń jest nadzieją opozycji nie tylko w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale również w wyborach parlamentarnych, to pojawia się nowy trop. I choćby dlatego warto się tej nowej inicjatywie bacznie przyglądać.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter