26 maja
wtorek
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół wobec czasów

Ocena: 0
1279

Agresywne zmiany społeczne, jakich jesteśmy świadkami, stawiają Kościół w coraz trudniejszym położeniu. Poszczególne konferencje biskupów próbują ustosunkowywać się do nich, przeciwstawiając im niezmienną naukę Kościoła bądź próbując iść z duchem czasu. Tę drugą opcję preferuje np. Episkopat Włoch czy Niemiec, starając się dostosować lokalny Kościół do zmieniających się trendów. Najdobitniej ukazuje się to w działaniach Konferencji Episkopatu Niemiec, która podczas wiosennego zebrania plenarnego zapowiedziała rozpoczęcie we wrześniu tzw. „drogi synodalnej”, czyli procesu polegającego na szeroko zakrojonej debacie kościelnych i świeckich ekspertów odnośnie podziału władzy w Kościele, zniesienia celibatu i etyki seksualnej. Dochodzi do tego przydzielenie większej władzy w Kościele kobietom, a same kobiety zrzeszone w różnych katolickich organizacjach niemieckich mają nadzieję na dopuszczenie ich do święceń kapłańskich.

Jednak od czasu przegłosowania „drogi synodalnej” przez niemiecki Episkopat pojawia się coraz więcej krytycznych głosów z samego grona niemieckich biskupów, a kilka dni temu również Franciszek skierował do „pielgrzymującego ludu Bożego w Niemczech” 20-stronicowy list, w którym przypomina o jedności Kościoła w Niemczech z Kościołem powszechnym. Odnosząc się bezpośrednio do „drogi synodalnej”, papież podkreślił, że „synodos, wspólna droga pod kierownictwem Ducha Świętego, możliwa jest jedynie przy udziale całego Kościoła powszechnego” oraz wskazał na „prymat ewangelizacji”. W reakcji na list papieża kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii stwierdził, że „kryzys Kościoła – papież ma rację, mimo iż jest to bolesne – jest przede wszystkim kryzysem wiary”. Tym samym odwołał się do słów Franciszka w liście, który mówi o postępującej „erozji wiary”.

Zupełnie inaczej list został przyjęty przez przewodniczącego niemieckiego Episkopatu kard. Reinharda Marxa i Centralny Komitet Katolików Niemieckich, którzy napisali w oświadczeniu, że jest to dla nich wezwanie do kontynuowania rozpoczętego procesu. A przecież reformy podejmowane przez niemiecki Episkopat, jak również przez Kościół Ewangelicki w Niemczech, nie przekładają się na wzrost liczby wiernych, których wciąż drastycznie ubywa. Centrum Badań z Uniwersytetu we Fryburgu podało, że liczba członków Kościoła katolickiego i ewangelickiego spadnie do 2060 r. o 49 proc., czyli zmniejszy się o połowę.

W podobnym kierunku zaczyna iść również Kościół w Australii, który przygotowuje się do Synodu Plenarnego w październiku 2020 r. Synod jest poprzedzony fazą konsultacji pośród wiernych w diecezjach. Abp Mark Coleridge z Brisbane stwierdził, że Lud Boży w Australii będzie wspólnie rozeznawał, czego wymagają od Kościoła czasy, w których Kościół w Australii musi odpowiadać na wyzwania, podczas gdy decyzje podjęte na synodzie mają być wiążące dla lokalnego Kościoła. Pośród tematów podanych na stronie internetowej synodu znalazły się m.in. inkluzja osób LGBT, zniesienie celibatu i święcenia kobiet. Jest to dokładny odpowiednik niemieckiej „drogi synodalnej”, a więc list papieża można odnosić do wszelkich działań poszczególnych konferencji episkopatów, które pragną na własną rękę odpowiadać wyzwaniom czasów.

Tylko w tym właśnie leży problem, że zamiast obradować nad tym, czego wymagają od Kościoła czasy, należałoby się skupić na tym, czego Chrystus wymaga od Kościoła i co Kościół może ofiarować współczesnym czasom i żyjącym w nich ludziom.

 

Idziemy nr 27 (716), 7 lipca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 maja, Dzień Matki

Wtorek, VII Tydzień Wielkanocny
+ wspomnienie św. Filipa Nereusza, prezbitera
Objawiłem imię Twoje ludziom,
których Mi dałeś ze świata

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 20,17-27; Ps 68,10-11.20-21; J 17,1-11a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter