20 lipca
sobota
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół wobec czasów

Ocena: 0
654

Agresywne zmiany społeczne, jakich jesteśmy świadkami, stawiają Kościół w coraz trudniejszym położeniu. Poszczególne konferencje biskupów próbują ustosunkowywać się do nich, przeciwstawiając im niezmienną naukę Kościoła bądź próbując iść z duchem czasu. Tę drugą opcję preferuje np. Episkopat Włoch czy Niemiec, starając się dostosować lokalny Kościół do zmieniających się trendów. Najdobitniej ukazuje się to w działaniach Konferencji Episkopatu Niemiec, która podczas wiosennego zebrania plenarnego zapowiedziała rozpoczęcie we wrześniu tzw. „drogi synodalnej”, czyli procesu polegającego na szeroko zakrojonej debacie kościelnych i świeckich ekspertów odnośnie podziału władzy w Kościele, zniesienia celibatu i etyki seksualnej. Dochodzi do tego przydzielenie większej władzy w Kościele kobietom, a same kobiety zrzeszone w różnych katolickich organizacjach niemieckich mają nadzieję na dopuszczenie ich do święceń kapłańskich.

Jednak od czasu przegłosowania „drogi synodalnej” przez niemiecki Episkopat pojawia się coraz więcej krytycznych głosów z samego grona niemieckich biskupów, a kilka dni temu również Franciszek skierował do „pielgrzymującego ludu Bożego w Niemczech” 20-stronicowy list, w którym przypomina o jedności Kościoła w Niemczech z Kościołem powszechnym. Odnosząc się bezpośrednio do „drogi synodalnej”, papież podkreślił, że „synodos, wspólna droga pod kierownictwem Ducha Świętego, możliwa jest jedynie przy udziale całego Kościoła powszechnego” oraz wskazał na „prymat ewangelizacji”. W reakcji na list papieża kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii stwierdził, że „kryzys Kościoła – papież ma rację, mimo iż jest to bolesne – jest przede wszystkim kryzysem wiary”. Tym samym odwołał się do słów Franciszka w liście, który mówi o postępującej „erozji wiary”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 27 (717), 7 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 21 lipca 2019 r.

Idziemy nr 27 (716), 7 lipca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 lipca

"Niech imię Pana będzie pochwalone"

Dziś w Kościele: sobota, XV tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie bł. Czesława, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 12, 37-42; Ps 136; Mt 12, 14-21
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -