14 listopada
czwartek
Rogera, Serafina, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół domem?

Ocena: 4.8
590

Papież Franciszek często powtarza, że Kościół powinien być domem z otwartymi drzwiami, domem dla wszystkich. A Jan Paweł II w swoim liście – „testamencie”, Novo millennio ineunte, napisał: „Czynić Kościół domem i szkołą komunii: oto wielkie wyzwanie, jakie czeka nas w rozpoczynającym się tysiącleciu…” (nr 43). Z drugiej strony słychać narzekania różnych osób i środowisk, że nie czują się w Kościele jak w domu, bo są przez jego przedstawicieli osądzani i wykluczani…

Analogia do domu przemawia do mnie osobiście. W Kościele czuję się właśnie jak w domu. To nie znaczy, że nie mam żadnych problemów, że wszystko mi się podoba… Ale czyż w domu, w życiu rodzinnym nie ma problemów, napięć, sporów? Moje bardziej świadome bycie w Kościele zaczęło się, kiedy miałem około pięciu lat. Mama zapisała mnie do ministrantów, a ponadto do eksperymentalnej grupy małych dzieci, które były przygotowywane do przyjęcia Komunii Świętej wcześniej niż w drugiej klasie. Pamiętam księży, siostry zakonne z tamtego okresu. Czułem się w kościele parafialnym bezpiecznie, co więcej, czułem się chciany i kochany, jak w domu.

Trzeba jednak zauważyć, że analogia domu ma wiele znaczeń, a poza tym jest wystawiona na różne błędne, jeśli nie przewrotne, interpretacje. Bywa, że rozumie się ją następująco: Kościół nie powinien niczego krytykować, niczego nie wymagać, o nic pytać, tylko przyjmować z otwartymi ramionami wszystkich, którzy czegoś od Kościoła oczekują. Bo ponoć Jezus tak robił… Ale to nie jest prawda. Wystarczy przeczytać Ewangelie, aby się o tym przekonać. Gdyby Jezus poklepywał wszystkich po plecach, uważając, by nikogo nie urazić, to nie miałby tylu wrogów i nie zostałby ukrzyżowany. Żyłby długo i szczęśliwie, prowadząc „owocny dialog”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 45 (734), 10 listopada 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 listopada 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie
dkowalczyk@jezuici.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 listopada

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.
Dziś w Kościele:
+ czwartek, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie dowolne bł. Marii Luizy Merkert, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 7,22-8,1; Ps 119,89-90.91.130.135.175; Łk 17,20-25
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -