17 kwietnia
środa
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kolejna szansa

Ocena: 4.09999
859

Lubię Wielki Post. Głównie dlatego, że jest przygotowaniem do Wielkanocy – największej z chrześcijańskich uroczystości. Nie o samą uroczystość i wspomnienie wydarzeń sprzed dwudziestu wieków jednak chodzi, ale także o zawartą w niej zapowiedź naszego zmartwychwstania i życia wiecznego. Jeśli ukocha się cel, to można polubić i drogę, która do niego prowadzi. Dlatego lubię górskie wspinaczki, chociaż wymagają wysiłku, ale po przekroczeniu granicy lasu są takie widoki, jakich nie ma z dołu. Analogicznie pewnie Żydzi pokochali pustynię, bo przypominała im wędrówkę do Ziemi Obiecanej. Długą, ale pełną nadziei, obfitującą w znaki Bożej miłości i opieki.

Środę Popielcową, zapełnione tego dnia świątynie i wezwanie do nawrócenia towarzyszące posypaniu głów popiołem też polubiłem. Czekam na ludzi o pięknych obliczach i sercach, ustawiających się w kolejkach do konfesjonałów przed świętami, odmienionych przez wielkopostną pokutę. Pociągają mnie wielkopostne pieśni, śpiew Gorzkich żali i nabożeństwa Drogi krzyżowej. Przy rozważaniu Męki Pańskiej rzewne wylewanie swojej duszy przed Bogiem przychodzi samo. Każdy krzyż emanuje w Wielkim Poście szczególnym pięknem i ciepłem. Zaprasza, żeby się przed nim zatrzymać.

Rezygnacja ze spożywania pokarmów mięsnych, nawet częściej niż raz w tygodniu, to też żadne wyrzeczenie. Ryby, nabiał i produkty roślinne są nie tylko zdrowsze, ale dla mnie również smaczniejsze. Niestety, kilogram dobrego chleba może kosztować dzisiaj więcej niż kilogram „przemysłowego” kurczaka, nie wspominając o cenie ryb czy sera. Nadszedł chyba czas, żeby Konferencja Episkopatu Polski podjęła wreszcie decyzję o zmianie przepisów postnych, które pochodzą z czasów, gdy ryby i nabiał były pokarmem ubogich.

Dopóki to nie nastąpi, warto zdobyć się na samoograniczenie: unikajmy w poście, jak się da, korzystania z artykułów spożywczych z importu. Wybierajmy np. polskie jabłka zamiast zagranicznych owoców. Będzie to wsparcie dla polskich rolników, którzy wskutek unijnej polityki znaleźli się – podobnie jak ich europejscy koledzy – w trudnej sytuacji. Tyle że np. rolnicy francuscy doczekali się przynajmniej oficjalnego wsparcia ze strony swoich biskupów. Konsumencki patriotyzm to również zmniejszenie tzw. śladu węglowego przez ograniczenie transportu. Może to do kogoś przemówi? A nade wszystko jedzmy mniej, bo otyłość stała się problemem Polaków – nie tylko zdrowotnym. Starożytni Rzymianie mawiali, że pełny brzuch nie sprzyja wysiłkowi intelektualnemu. Duchowemu też nie.

Na tegoroczny Wielki Post „Idziemy” przygotowało kilka inicjatyw, które mają pomóc w jego duchowym przeżyciu. Pierwsza to cykl rozmów o modlitwie. Jest to odpowiedź na ogłoszenie przez papieża Franciszka roku 2024 Rokiem Modlitwy. Przewodnikiem po tej sztuce jest najlepszy chyba w Polsce specjalista od duchowości o. prof. Józef Augustyn SJ. Rozmawia z nim Irena Świerdzewska. Kiedy poprosiliśmy o. Augustyna o te wywiady, bardzo się ucieszył, bo jak zauważył: „Gdyby ludzie się modlili, to nie odchodziliby tak łatwo od Boga”. To pokazuje, jak ważny i potrzebny jest to temat.

Kolejne inicjatywy wielkopostne pojawią się na portalu www.idziemy.pl. Unifikacja przekazu we wszystkich największych stacjach telewizyjnych po zmianie władzy w Polsce oznacza skokową marginalizację telewizji jako takiej na rzecz internetu. Prasa drukowana, zwłaszcza tygodniki, pozostanie nośnikiem treści premium dla najbardziej wymagających odbiorców, którzy gotowi są zapłacić za jakość. Dla masowego odbiorcy pozostaje internet. Stąd i nasza redakcja musi coraz mocniej z tego narzędzia korzystać. Zapraszamy do zaglądania na nasz portal i śledzenia zwłaszcza tego, co pojawi się pod szyldem „Idziemy za Zbawicielem”. Wykorzystajmy tę wielkopostną szansę na ożywienie swojej relacji z Bogiem i z ludźmi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter