4 sierpnia
środa
Dominika, Protazego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Klęska człowieczeństwa

Ocena: 0.993337
919

Przyjęcie ustawy o eutanazji byłoby ,,klęską człowieczeństwa” – apeluje głośno, znany ze swojej niezłomnej konserwatywnej postawy, hiszpański duchowny, kard. Antonio Cañizares. Tylko nikt niemal go nie słucha. A już na pewno nie rządzący w Madrycie. Hiszpański parlament odrzucił w tym tygodniu wszystkie poprawki do ustawy, która prawdopodobnie zostanie wkrótce przyjęta. Biskupi i wierni nie ukrywają swojego zaniepokojenia. W liście otwartym, skierowanym do rządu kardynał apeluje: ,,Zrozumcie, że jako rząd lub parlamentarzyści, macie chronić wspólne dobro, w oparciu o podstawowe prawa i obowiązki społeczeństwa, które reprezentujecie. To nie jest wtrącanie się w politykę, odpowiedzialność, jako biskupa i obywatela, nie pozwala mi milczeć” – dodaje. Wtóruje mu kardynał Carlos Osoro Sierra z Madrytu, dla którego przyjęcie ustawy o eutanazji to ,,zdrada życia”. „Cierpienia nie można przeciwstawiać możliwości godnego życia. Musimy zrobić wszystko, co konieczne, aby ludzie mniej cierpieli. Są środki, aby to osiągnąć” – podkreśla. Przyjęcie ustawy o eutanazji jest jednym z punktów programu obecnego rządu, który tworzą socjaliści i lewicowa partia Unidas Podemos. A pośpiech, jak mówią znawcy hiszpańskiej polityki, potrzebny jest, by odwrócić uwagę od realnych problemów społeczeństwa, takich jak choćby wysokie bezrobocie, spowodowany pandemią kryzys i katastrofalny stan służby zdrowia, w której na czas pandemii odłożono wszystkie planowane zabiegi, poza aborcjami, których liczba zwiększa się z roku na rok!

Podobna sytuacja ma miejsce we Francji. Tam dodatkowo koronawirus stał się powodem do zezwolenia na modyfikowanie ludzkich embrionów oraz wprowadzenia aborcji, de facto na życzenie, do 9. miesiąca ciąży. Francuskie Zgromadzenie Narodowe przegłosowało niedawno nowelizację ustawy bioetycznej, gdzie rozszerzono nie tylko dostęp do aborcji, ale pozwolono na genetyczne modyfikowanie embrionów, tworzenie chimer i sztuczne zapłodnienie dla lesbijek i samotnych kobiet. Po masowych protestach prace wstrzymano, ale parlament powrócił do forsowania zmian. Skutecznie. W ostatniej chwili dodano rozszerzenie aborcji aż do urodzenia.

Podobne prawo chcą wprowadzać też niektórzy politycy w innych krajach, a niedawne regulacje prawne w stanie Kalifornia, zmusiły wspólnoty chrześcijańskie do przekazywania środków finansowych na plany ubezpieczenia zdrowotnego, zakładające również aborcję. Co zatrzymała dopiero osobista interwencja Donalda Trumpa, który argumentował, że wspieranie procederu odbierania ludzkiego życia, jest nie tylko niemoralne, ale także niezgodne z prawem.

To wszystko dzieje się na naszych oczach, we współczesnym, pędzącym nie wiadomo dokąd świecie, do niedawna opartym na chrześcijańskich fundamentach i zasadach. Wychodzący na ulice od ponad miesiąca Białorusini zapewniają, że nie dadzą się zastraszyć reżimowi, mimo brutalnych represji. Idąc za ich przykładem warto zapytać: Ile determinacji mają w sobie ludzie odwołujący się do Boga i wiary, tu w Europie? Czy starczy nam sił i moralnego zaparcia, by zatrzymać to szaleństwo?

Idziemy nr 38 (778), 20 września 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 sierpnia

Środa, XVIII Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera
«Panie, dopomóż mi».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 15, 21-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter