23 lipca
wtorek
Stwosza, Bogny, Brygidy
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kciuki i krzyżyki

Ocena: 3.16667
2018

Po strzelonej bramce wznoszą oczy do nieba, całują medalik albo się żegnają. Wiedzą, komu podziękować za talent. Jednak piłkarze reprezentacji Brazylii nie będą już mogli wykonywać żadnych gestów religijnych. W imię poprawności politycznej – jednej ze zdobyczy „postępowości”.

Sztab trenerski kadry na Piłkarskie Mistrzostwa Świata zabronił wspólnej modlitwy zarówno przed rozpoczęciem gry na boisku, jak i w hotelu. Pragnie w ten sposób „uniknąć niepotrzebnych napięć w kadrze”. Ciekawe, czy tą decyzją nie wywoła kolejnych.

W Polsce jest piękny zwyczaj kreślenia na czole znaku krzyża na znak błogosławieństwa. Mamy to w sformułowaniu „krzyżyk na drogę”, oznaczającym owo błogosławieństwo. Z czasem przypisano mu trącące klątwą życzenie niepowodzenia. Nic to jednak nie ujmuje prawdziwości powiedzenia – krzyż, który Chrystus wziął na ramiona, był bowiem jednocześnie przekleństwem, i błogosławieństwem.

Wiadomo, że przyroda nie znosi próżni. Jeśli z codziennych gestów i mowy wyrugujemy krzyż, co więc nam zostanie? Trzymanie kciuków, splunięcie przez lewe ramię i unikanie czarnych kotów. Czyli magia. I to ma być postępowość…

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 lipca

"Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę"

Dziś w Kościele: wtorek, XVI tydzień zwykły
+ święto Św. Brygidy, zakonnicy, patronki Europy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Ga 2,19-20, Ps 16, J 15,1-8
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -