14 października
poniedziałek
Liwii, Kaliksta, Bernarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jan Paweł II o ideologii LGBT

Ocena: 4.725
2194

Tym, którzy atakują abp. Marka Jędraszewskiego za nazwanie ideologii LGBT „tęczową zarazą”, warto przypomnieć nauczanie Jana Pawła II na ten temat. W książce „Pamięć i tożsamość” Papież analizuje nazizm i komunizm, które nazywa ideologiami zła. W tym kontekście wskazuje na ideologię homoseksualną. „Myślę na przykład – stwierdza – o silnych naciskach Parlamentu Europejskiego, aby związki homoseksualne zostały uznane za inną postać rodziny, której przysługiwałoby również prawo adopcji. (…) Można, a nawet trzeba się zapytać – kontynuuje Papież – czy tu nie działa również jakaś inna jeszcze »ideologia zła«, w pewnym sensie głębsza i ukryta, usiłująca wykorzystać nawet prawa człowieka przeciwko człowiekowi i przeciwko rodzinie”. Nazwanie ideologii homoseksualnej „ideologią zła” w kontekście dwóch innych ideologii zła, nazizmu i komunizmu, brzmi jeszcze mocniej niż określenie „tęczowa zaraza”. Czy środowisko LGBT i postępowi katolicy będą się domagać wyciągnięcia konsekwencji wobec Jana Pawła II i jego dziedzictwa? Zdaje się, że już to robią.

A co czytamy w dokumencie Kongregacji Nauki Wiary „Uwagi dotyczące projektów legalizacji prawnej związków między osobami homoseksualnymi” (2003), podpisanym przez ówczesnego prefekta Kongregacji kard. Josepha Ratzingera i zatwierdzonym przez Jana Pawła II? Ano czytamy: „W wypadku prawnego zalegalizowania związków homoseksualnych bądź zrównania prawnego związków homoseksualnych i małżeństw (…) konieczne jest przeciwstawienie się w sposób jasny i wyrazisty” (nr 5). „Nieprzyznanie statusu społecznego i prawnego małżeństwa formom życia, które nie są i nie mogą być małżeńskimi, nie przeciwstawia się sprawiedliwości, ale przeciwnie, jest przez nią wymagane” (nr 8). Czy czasopisma, w tym także te zwane katolickimi, które biją w abp. Jędraszewskiego, nie powinny rozedrzeć szat na tak jawną nietolerancję prezentowaną za pontyfikatu Jana Pawła II?

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 40 (729), 6 października 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 21 października 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie
dkowalczyk@jezuici.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -