19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak niewiele potrzeba do szczęścia

Ocena: 5
737

Przez ostatnie dwa i pół miesiąca odzwyczailiśmy się od wielu nawyków i rytuałów, które wypełniały naszą codzienność. A w dużej mierze wypełniała ją konsumpcja: kupowanie, spożywanie, wyrzucanie. Całe godziny spędzane w galeriach handlowych, hipermarketach, kafejkach, knajpach, ale także w podróży z miejsca na miejsce. Po tzw. lockdownie, czyli całkowitym zamknięciu, sklepy odzieżowe odnotowały spadek sprzedaży o 80 proc., a linie lotnicze o 98 proc. Z dnia na dzień okazało się, że nie trzeba latać na weekend do Lizbony, Paryża czy Berlina po to, aby wstawić kilka zdjęć z wycieczki w mediach społecznościowych. I nagle stało się możliwe to, do czego nawoływali ekolodzy: aby ograniczyć podróżowanie samolotem, korzystanie z auta czy kupowanie nowych ubrań. Okazało się, że mogą cieszyć sprawy, na które nie zwracaliśmy dotychczas uwagi, jak na przykład zwykłe wyjście na spacer po parku, aby popatrzeć na bujną roślinność w niezliczonych odcieniach zieleni. Okazało się, jak niewiele potrzeba do szczęścia. Ludzie zaczęli bardziej przyglądać się stronie duchowej swojego życia i otaczającego ich świata.

„Nie samym chlebem żyje człowiek i nie samą doczesnością, i nie tylko przez zaspokajanie doczesnych – materialnych – potrzeb, ambicji, pożądań; człowiek jest człowiekiem” – mówił w 1979 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej św. Jan Paweł II. Czy coś z tej refleksji zostanie, czy powrócimy do nieokiełznanej konsumpcji, może jeszcze większej niż przed epidemią, bo trzeba nadrobić stracony czas? Miejmy nadzieję, że nie. Zwłaszcza że nawet po ustaniu epidemii umiarkowanie w szeroko pojętej konsumpcji jest jak najbardziej wskazane. Chociażby z powodu suszy, jaka panuje w Polsce, a która pociąga za sobą poważne konsekwencje nie tylko w postaci braku wody, ale i nieurodzajów. Stąd apele władz samorządowych o niekoszenie i niepodlewanie trawników. W dużych miastach porosły prawdziwe łąki kwietne, ale w małych miejscowościach i na wsi trawniki są już równo przystrzyżone, woda leje się hektolitrami do ziemi z wężów ogrodowych, a w kranie ledwo kapie, zwłaszcza w weekendy. A przecież teren niekoszony jest bardziej odporny na suszę i nie wymaga nawadniania, a ponadto nawilża powietrze. I nie chodzi przy tym o żadną ideologię zwaną ekologizmem, tylko o mądre gospodarowanie wszelkimi zasobami.

A dopiero w ubiegłym tygodniu przeżywaliśmy piątą rocznicę ogłoszenia encykliki Laudato si’papieża Franciszka i związany z nią Tydzień Laudato Si’, w którym podejmowano różne akcje uświadamiające, że troska o wspólny dom, jakim jest świat, jest naszym obowiązkiem jako ludzi wierzących. Ojciec Święty ogłosił też na jego zakończenie Rok Laudato Si’, który potrwa do 24 maja 2021 r. Trzeba zdać sobie sprawę, że nie można żyć tak, jakby po nas miał nastąpić potop. Zwrócił na to uwagę w ubiegłym tygodniu abp Stanisław Gądecki, przewodniczący episkopatu, mówiąc, że „obecny kryzys ekologiczny jest wezwaniem do zmiany postępowania, aby z egoistycznych wyzyskiwaczy zasobów stawać się coraz bardziej obrońcą Bożego stworzenia”. „Nawrócenie ekologiczne winno budzić w nas szczerą troskę o świat, który jest darem otrzymanym dzięki miłości Ojca. Trzeba więc, abyśmy stali się nie tylko obrońcami środowiska naturalnego, ale obrońcami dzieła Bożego, które zostało nam powierzone” – powiedział abp Gądecki z okazji Tygodnia Laudato Si’. Takie podstawowe zasady zrównoważonego korzystania z dóbr obowiązują przez cały rok, nie tylko w czasie epidemii, kataklizmów czy dni sprzątania świata i dbania o planetę. Bez ideologicznych podtekstów.

Idziemy nr 22 (762), 31 maja 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter