29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Historia bez przekłamań

Ocena: 0
1380

Z polityką historyczną Polski różnie bywało, jednak nie da się zaprzeczyć, że tak naprawdę zaczęto ją traktować poważnie dopiero po ostatniej zmianie władzy w kraju. Chociaż należy pamiętać, że mocny impuls wyszedł już wcześniej od śp. Lecha Kaczyńskiego, jeszcze jako prezydenta Warszawy, dzięki któremu powstało Muzeum Powstania Warszawskiego.

To właśnie ta placówka zaczęła aktywnie i na szeroką skalę promować, zwłaszcza pośród młodzieży, polskich bohaterów narodowych z okresu drugiej wojny światowej i sowieckiej okupacji. Zaraz po wyborze Andrzeja Dudy na prezydenta RP, w listopadzie 2015 r., została zorganizowana przez jego kancelarię konferencja na temat strategii polskiej polityki historycznej, podczas której Andrzej Duda stwierdził, że „prowadzenie polityki historycznej to jedno z najważniejszych działań prezydenta”. Nie były to słowa rzucone na wiatr.

Również rząd PiS od początku dokłada wszelkich starań, aby promować historię Polski na różne sposoby, i to nie tylko w kraju, ale również za granicą. Efekty już widać. 

Po pierwsze, Polacy podnieśli głowy, czują się dumni z bycia Polakami, również dlatego, że mogą się utożsamiać z wielkimi postaciami naszej historii, które wywarły nieoceniony wpływ nie tylko na nasz kraj, ale także na Europę. Powoli również zmienia się zagraniczna narracja o drugiej wojnie światowej. Przypomnijmy sobie, jak jeszcze w 2012 r. Barack Obama mówił o „polskim obozie śmierci” w czasie wręczania pośmiertnego odznaczenia Janowi Karskiemu, a następnie – przemówienie z 2017 r. w Warszawie Donalda Trumpa. To drugie było niejako pięknym streszczeniem polskich dziejów, bez historycznych przekłamań.

Kolejnym ważnym krokiem jest planowana w Berlinie budowa pomnika polskich ofiar nazizmu, o który w przeszłości upominał się prof. Władysław Bartoszewski. Pomnik ma stanąć na Askanischer Platz przy Dworcu Anhalckim, w centralnym miejscu stolicy Niemiec. Pod inicjatywą podpisało się 70 znanych niemieckich polityków i historyków, a dokument przekazany do Bundestagu stanowi, że „nie ma takiej polskiej rodziny, która by nie ucierpiała z powodu niemieckich władz okupacyjnych w latach 1939-1945. W Niemczech nie jest dostatecznie znana ta barbarzyńska krzywda”. Pośród sygnatariuszy znalazł się również były przewodniczący Bundestagu, socjaldemokrata Wolfgang Thierse. W zeszłotygodniowym wywiadzie dla „Berliner Zeitung” stwierdził on, że „w Polsce jest cała rzesza ludzi, którzy mają poczucie, iż my, Niemcy, nie dość upamiętniamy cierpienie Polaków podczas drugiej wojny światowej w czasie nazistowskiego terroru, i że nie doceniamy wkładu Polaków w pokonanie narodowego socjalizmu i komunizmu. Te uczucia – taka jest moja pobudka – powinniśmy jako sąsiedzi potraktować wreszcie poważnie”.

Pomnik ma powstać na placu, na którym planowane jest również powołanie Centrum Dokumentacji Ucieczki, Wypędzenia i Pojednania. Będzie ono przypominać nie tylko o różnych rodzajach wypędzeń z powodu drugiej wojny światowej, ale także niemiecką winę w tym wszystkim. Polski pomnik ma stanąć naprzeciwko Centrum. Wolfgang Thierse przyznaje, że „jest to kwestia edukacji historycznej. My, Niemcy, musimy zadać sobie trud, aby nie mylić dwu powstań: warszawskiego i tego w getcie warszawskim”, słynny bowiem gest Willy’ego Brandta, kiedy to uklęknął on przed pomnikiem Ofiar Getta, spowodował pomieszanie pojęć w pamięci Niemców.

Prezydent Trump specjalnie wybrał plac Krasińskich na miejsce swego przemówienia: „Jest to ogromny zaszczyt, że mogę stanąć w tym mieście, pod tym właśnie pomnikiem na cześć Powstania Warszawskiego, zwracając się do Polaków, których tak wiele pokoleń marzyło o Polsce, która będzie bezpieczna, silna i wolna”. To dobrze, że po stronie naszych sąsiadów jest wola współtworzenia polityki historycznej obu krajów opartej na prawdzie. Bo tylko taka prowadzi do prawdziwego pojednania i przyjaźni między narodami.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter