29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Handel sacrum

Ocena: 3.46667
4868

Mój znajomy ksiądz został w tym roku po raz pierwszy mianowany proboszczem w małej pięknej podwarszawskiej miejscowości. Okazało się, że plebania, w której będzie mieszkał i do której przybył z niewielką ilością swych rzeczy, mieści się w malowniczym starym dworku. Niestety, meble, jakie tam zastał, rozpadały się nie tylko w oczach, ale i przy próbie korzystania z nich. Tak samo meble w zakrystii. Traf chciał, że ów ksiądz ma wyczucie estetyczne, więc udał się do najbliższego magazynu oferującego używane stylowe dębowe meble z Holandii.

Przy wejściu przeraziły go nieco ceny, jednak gdy wszedł dalej, zobaczył na uboczu okazały zestaw mebli – kredensy, nastawy, stoły – z przepięknymi ornamentami religijnymi! Sprzedawca stwierdził, że tych mebli nikt nie chce kupić do domu, bo mają wyrzeźbione motywy sakralne, gdyż zostały usunięte z jakiegoś holenderskiego kościoła, kiedy ten zamieniano na knajpę czy coś podobnego. A zatem – kontynuował sprzedawca – może je oddać za pół darmo, bo i tak stoją tu i stoją. W tym momencie twarz mojego znajomego z jednej strony zajaśniała radością, bo w wyobraźni już meblował zakrystię i plebanię pięknymi, prawdziwie starymi rzeczami. Z drugiej widać było na niej strapienie, bo nabył te meble właśnie przez to, że w Holandii likwiduje się świątynie z powodu braku wiernych…

Likwidacje kościołów w Niderlandach stworzyły zresztą nowy biznes, bardzo opłacalny. Po sprzedaży świątyni usuwa się z niej i wystawia na sprzedaż nie tylko meble, ale również całe ołtarze, obrazy, rzeźby, naczynia liturgiczne, a nawet relikwie. Przedmioty te są następnie wystawiane na sprzedaż w magazynach, do których przyjeżdżają nabywcy z całej Europy, a nawet spoza, na przykład producenci z Hollywood, szukający eksponatów do filmów. Jakiś czas temu niemiecka telewizja Deutsche Welle wyemitowała film o handlu sakralnymi przedmiotami z holenderskich świątyń i klasztorów, który to stał się w ostatnim czasie bardzo intratnym zajęciem. Na filmie ukazany jest jeden z wielkich holenderskich magazynów w Horssen, mieszczący przepiękne drewniane ołtarze tryptyki, figury Maryi, Jezusa, świętych, złocone relikwiarze. Właściciele magazynu, ojciec i syn, opowiadają, że opróżnienie jednej świątyni zajmuje ich pięcio- lub sześcioosobowej ekipie około tygodnia. Na filmie widać, jak mężczyźni dłutami odrywają ołtarze od ścian, podczas gdy jednemu z nich z kieszeni wystaje krzyż, który sobie zabrał. Ich firma w ciągu 40 lat zakupiła przedmioty sakralne pochodzące z ponad 50 klasztorów, 26 katedr i 81 kaplic. Na filmie syn z rodzinnej firmy mówi: „To boli, kiedy trzeba wynosić konfesjonały tak mocno związane z tym miejscem. Ale jeśli muszą być usunięte, to nic nie da się zrobić. Jeśli my ich nie kupimy, to kupi je ktoś inny”.

Świątynia w Amsterdamie zamieniona na galerię

W 2015 roku kardynał Willem Eijk, arcybiskup Utrechtu i wówczas przewodniczący holenderskiego episkopatu, zapowiedział, że do zamknięcia przygotowywanych jest ponad tysiąc kościołów; zostaną one sprzedane i zamienione przez nowych właścicieli na restauracje, księgarnie, galerie, apartamenty, albo po prostu zburzone – zwłaszcza te wybudowane w XX wieku, a więc nie będące zabytkami. W samej Holandii szacuje się, że w tym tempie do 2050 roku zostaną zamknięte wszystkie kościoły, katolickie i protestanckie.

Właściciele wspomnianej firmy zaznaczają, że zgłasza się do nich wielu klientów z kościołów z całego świata, chcących odkupić przedmioty sakralne, jak na przykład Rosjanie z Kościoła prawosławnego, którzy poszukują relikwii sprzed pięciuset lat. To właśnie zrobił też mój znajomy ksiądz, który wykupił holenderskie meble sakralne z polskiego magazynu i nadał im drugie życie. Ale wspólnota chrześcijańska na świecie może zrobić jeszcze coś dla Kościoła w Niderlandach: patrząc na te wspaniałe uratowane przedmioty, może pamiętać o nim w modlitwie.


Idziemy nr 34 (620), 20 sierpnia 2017 r.
 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter