19 kwietnia
poniedziałek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gotowość do poświęceń

Ocena: 5
444

W momencie pisania tych słów policja wznowiła poszukiwania ciała Jana Lityńskiego – działacza opozycji w czasach PRL, posła na Sejm kilku kadencji, który w niedzielne popołudnie utonął, ratując swojego psa. Felieton powstaje również w dniu, kiedy skauci i harcerze na całym świecie obchodzą Dzień Myśli Braterskiej. Ma on przypominać o podstawowym założeniu ruchu skautowego, jakim jest braterstwo. Święto symbolizuje solidarność między ludźmi niezależnie od wszystkiego.

Czemu o tym wspominam? Dlaczego łączę te dwie różne sprawy? Ich wspólnym mianownikiem jest chęć niesienia pomocy. Pomocy nie sobie, ale innym. Potrzebującym. Czasem ta pomoc jest niemożliwa, nierzadko trudna, niekiedy też kończy się dramatycznie. Ale nie zawsze musi. Najważniejsza jest wola i przekonanie, że żyjemy głównie dla innych, nawet wtedy, jeśli narusza to naszą sferę komfortu i bezpieczeństwa.

Egzamin z czuwania i ze służby zdajemy każdego dnia, nawet jeśli nie jesteśmy harcerzami. Przecież wspierać słabszych, seniorów czy wykluczoną ekonomicznie młodzież może każdy z nas. Trudne sytuacje dzieją się na naszych oczach każdego dnia, a pandemia tylko przyśpieszyła lawinę często niekorzystnych zmian. Dziś na „rynku” mamy wiele różnych organizacji czy fundacji i instytucji, które pomagają. Jednak to harcerstwo uczy chyba najgłębiej odpowiedzialności oraz służby Bogu, człowiekowi i ojczyźnie. Uczy też zdolności do poświęcenia, a nawet niesienia ofiary. Aby to zrozumieć, wystarczy sięgnąć choćby do dobrze nam znanych „Kamieni na szaniec”.

Tak się składa, że w Kościele katolickim 23 lutego przypada liturgiczne wspomnienie bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona polskich harcerzy. Był on bez wątpienia wzorem Polaka, chrześcijanina, kapłana, którego życiową dewizą była służba Bogu i ojczyźnie. Zdolnym do czynów nie tylko bohaterskich, ale wręcz heroicznych. Jako więzień w Dachau pomagał chorym na tyfus, za co zapłacił najwyższą cenę, umierając niedługo przed wyzwoleniem obozu. Takich bohaterów w naszej historii mamy znacznie więcej. Wystarczy tylko ich przypominać.

Piszę o tym także dlatego, że w czasach, kiedy tak bardzo koncentrujemy się niemal wyłącznie na sobie, kiedy cwaniactwo, a nie poświęcenie jest w cenie, musimy pamiętać: gotowość do poświęcenia, nie do odrzucania cierpienia wpisana jest w chrześcijański kod DNA. Cóż może być piękniejszego od codziennego stawania się lepszym sługą Chrystusa, Kościoła, drugiego człowieka i ojczyzny.

Idziemy nr 09 (800), 24 lutego 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Poniedziałek, III Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Nie samym chlebem żyje człowiek,
lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 22-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter