18 lutego
poniedziałek
Szymona, Konstancji, Flawiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzwon z Bratysławy

Ocena: 0
1933

Biskupi Europy Środkowej (reprezentowani przez przewodniczących lub wiceprzewodniczących konferencji episkopatów) zebrani w Bratysławie, dziś stolicy Słowacji, a niegdyś miejscu koronacji królów Węgier, zaapelowali do przywódców państw o odrzucenie (lub wypowiedzenie przez te państwa, której już ją przyjęły) genderowej konwencji stambulskiej. W bratysławskim spotkaniu brali udział również biskupi z Włoch i Ukrainy, co zgromadzeniu temu nadało szczególnego symbolicznego znaczenia. To wolny głos całej katolickiej Europy, obu jej płuc, łacińskiego i bizantyjskiego.

Dwa miesiące temu niezgodność konwencji stambulskiej z prawami rodziny stwierdził bułgarski Trybunał Konstytucyjny. Teoretycznie mógłby dziwić sprzeciw wobec tej „konstytucji gender” ze strony państw Europy Środkowej, wydawałoby się – tak bardzo zdechrystianizowanych i społecznie ujarzmionych w okresie komunizmu. Ich motywy lepiej zrozumiałem sześć lat temu, w czasie wizyty na Węgrzech. Zawoziliśmy z Marianem Piłką przewodniczącemu parlamentu list poparcia polskich środowisk katolickich dla węgierskich reform. Nasi rozmówcy, reprezentujący zarówno oficjalną politykę, jak i katolicką opinię społeczną, zgodnie powtarzali, że zaangażowanie rządu Viktora Orbána na rzecz cywilizacji chrześcijańskiej to wyłącznie kwestia przekonań, realizowanych mimo racji wyborczych. 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (675), 16 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 września 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Poseł do Parlamentu Europejskiego, prezes Prawicy Rzeczypospolitej. W latach 2005-2007 marszałek Sejmu.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -