19 lutego
wtorek
Arnolda, Konrada, Marcelego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzwon z Akwizgranu

Ocena: 4.75
1183

Francja i Niemcy podpisały „drugi traktat elizejski”, porozumienie o wspólnej polityce europejskiej. Traktat otwarcie nawiązuje do układu de Gaulle’a i Adenauera, a jego intencja to wspólne kierowanie Unią Europejską, w razie potrzeby ograniczoną (realnie) do tych, którzy będą podążać za dwoma dominującymi państwami. Jak widać – najsilniejsze państwa w Unii nie chcą oglądać się na kraje Europy Środkowej, nie chcą z nami ustalać zasad „jedności”. Kraje naszego regionu mają się nadal „dostosowywać”, tym razem do projektu Unii coraz bardziej konfiskującej suwerenność jednych państw, w imię „wspólnej” polityki, którą kształtują tylko niektóre rządy, nie oglądając się ani na inne, ani na zasady i wartości, które uważamy za uniwersalne.

Oczywiście, pojawią się u nas głosy, że nie możemy „zostawać z tyłu”, że musimy nadążyć, że nie możemy być Europą „drugiej prędkości”. Lepiej zapytać jednak: dokąd się oni spieszą? Państwa, które zachowały walutę narodową, mają lepszą sytuację ekonomiczną od dotkniętego kryzysem południa strefy euro. Europa Środkowa ma lepsze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi niż Niemcy. Państwa naszego regionu – od Łotwy po Bułgarię – bronią praw rodziny. Nie mamy powodu, by ścigać się w dekadencji.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 5 (694), 3 lutego 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 17 lutego 2019 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Poseł do Parlamentu Europejskiego, prezes Prawicy Rzeczypospolitej. W latach 2005-2007 marszałek Sejmu.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -