26 maja
niedziela
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziennikarskie standardy

Ocena: 0
2245

Dymisja redaktora naczelnego „Faktu” jest wydarzeniem ważnym nie tylko dla środowiska medialnego. Po pierwsze, chodzi o największy ukazujący się w Polsce dziennik (choć to tabloid). Po drugie, sprawa dotyczy gazety należącej do potężnego koncernu niemiecko-szwajcarskiego. A po trzecie, do odwołania Roberta Felusia doszło w szczególnym momencie.

Robert Feluś stracił stanowisko w efekcie burzy wywołanej tytułem artykułu opisującego śmierć syna Leszka Millera. Sformułowanie „Ojciec wybrał politykę, a syn sznur” naruszało w sposób drastyczny dobre obyczaje, dotykało też w sposób niezwykle brutalny pogrążoną w żałobie rodzinę. Nawet jak na standardy tabloidów, było to przekroczenie wszelkich granic. Społeczne oburzenie było tak wielkie, że nie pomogły nawet przeprosiny, i to dwukrotne, ze strony redakcji. Nie można też wykluczyć, że niemieckie władze koncernu zdecydowały się na wymuszenie dymisji również z tego powodu, że sprawa dotyczyła Leszka Millera – polityka szanowanego w Niemczech, choćby z racji roli, jaką odegrał przy wprowadzaniu Polski do Unii Europejskiej.

Niemiecko-szwajcarski koncern miał więc solidne argumenty. Ale z drugiej strony, Felusia dałoby się bronić znacznie dłużej. Jeszcze raz przepraszając, zawieszając, wysyłając na urlop, powołując komisję ds. zbadania sprawy. Albo tłumacząc, że chodziło nie o główny grzbiet gazety, ale o weekendowy dodatek, zapewne mniej uważnie przeglądany przez naczelnego. 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (675), 16 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 września 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest redaktorem naczelnym tygodnika „W Sieci”

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 maja

"Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka"

Dziś w Kościele: VI Niedziela Wielkanocna
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 15,1-2.22-29 ; Ps 67 (66),2-3.4-5.6 i 8 ; Ap 21,10-14.22-23 ; J 14,23-29.
+ komentarz Tygodnika Idziemy
+ komentarze Bractwa Słowa BożegoNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -