26 lutego
piątek
Miroslawa, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziękują Norwegom

Ocena: 0
599

Medycy z Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich napisali podziękowania dla lekarzy norweskich, którzy udzielili wsparcia polskiej lekarce Katarzynie Jachimowicz. Gmina Sauherad zwolniła ją z pracy tłumacząc się przepisem z 1 maja 2015 r., stanowiącym, że lekarz nie ma prawa do klauzuli sumienia i nie może odmówić skierowania na

„Serdecznie dziękujemy lekarzom stowarzyszonym w Norweskim Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Medycznym. (…) Szczególnie dziękujemy Panu za obecność na procesie sądowym oraz podjęcie funkcji rzecznika podczas kontaktów z mediami” –piszą polscy lekarze do Magnara Kleivena, generalnego sekretarza Norweskiego Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Medycznego (Norges Kristelige Legeforening). W sytuacji, gdy przepisy prawa w Norwegii zakazały lekarzom rodzinnym stosowania klauzuli sumienia w jakimkolwiek zakresie, Stowarzyszenie wystąpiło w obronie dr Jakimowicz. Polscy lekarze dziękują za zorganizowanie zbiórki finansowej na pokrycie kosztów prawnych jej procesu . Jednocześnie wyrażają uznanie samej dr Jachimowicz za postawę: lekarka odmawiała zakładania szkodliwych dla kobiet i zabójczych dla dzieci spirali wewnątrzmacicznych.

„Pani Katarzyna Jachimowicz jest dla nas przykładem lekarza sumienia i pracy w zgodzie z Polskim Kodeksem Etyki Lekarskiej, szacunku dla pacjentek i każdego ludzkiego życia” – podkreślają w liście polscy lekarze. Uzasadniają też bezprawność zwolnienia z pracy dr Jakimowicz. Decyzja ta jest niezgodna z rezolucją nr 1763 Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z października 2010 r. w sprawie prawa do klauzuli sumienia. Zapis ten potwierdza prawo do sprzeciwu sumienia w ramach legalnej opieki medycznej: „Żadna osoba, szpital ani instytucja nie może być przymuszona, pociągana do odpowiedzialności ani w żaden sposób dyskryminowana z powodu odmowy przeprowadzenia, udzielenia, asystowania lub podporządkowania się wykonaniu aborcji”. „Odwołanie ze stanowiska jest przykładem szykanowania lekarza za zgodny z sumieniem wybór postawy ochrony życia dziecka poczętego i jego matki” – uzasadniają lekarze.

Zwolnienie z pracy dr Jachimowicz jest też niezgodne z art. 18 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych, który w pkt. 1 mówi, że „Każdy ma prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania”. Norwegia zakazując lekarzom stosowania klauzuli sumienia narusza także Art. 9 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Polscy lekarze wyrażają w liście protest wobec zamachu na wolność sumienia lekarza polskiego, ale także wszystkich lekarzy pracujących w Norwegii. Wyrażają nadzieję, że Norweskie Stowarzyszenie Chrześcijańskie będzie podejmowało dalsze działania, aby Norwegia zaczęła szanować ustalenia międzynarodowe. List podpisali w imieniu lekarzy zrzeszonych w Oddziale Mazowieckim Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich prof. Bogdan Chazan, prezes KSLP, i lek. Med. Grażyna Rybak, delegat KSLP.

 

Idziemy nr 10 (596), 5 marca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 lutego

Sobota, I Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Oto teraz czas upragniony,
oto teraz dzień zbawienia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 27 lutego – par. św. Stanisława Kostki (ul. Hozjusza 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter