29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dymisje za Odrą

Ocena: 0.666666
1021

Rezygnacja kard. Reinharda Marxa z urzędu arcybiskupa Monachium i Fryzyngi wstrząsnęła Kościołem w Niemczech oraz odbiła się głośnym echem w Kościele powszechnym. Wszak kard. Marx nie tylko był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Niemiec w latach 2014-2020, lecz także jest jednym z promotorów tzw. drogi synodalnej oraz pozostaje członkiem watykańskiej Rady Kardynałów powołanej przez papieża Franciszka.

Papież Franciszek nie przyjął jednak rezygnacji, pisząc do niego w liście: „Oto moja odpowiedź, drogi bracie. Kontynuuj to, co proponujesz, ale jako arcybiskup Monachium i Fryzyngi”. Sam kard. Marx komentował swoją decyzję w taki sposób: „W zasadzie chodzi mi o wzięcie odpowiedzialności za katastrofę wykorzystywania seksualnego przez dostojników Kościoła w minionych latach”. Tym samym niektóre media określiły jego rezygnację jako „symboliczną”, wskazując, że kard. Marx wywiera w ten sposób presję na innych niemieckich biskupów, aby poszli jego drogą. Chociaż on sam tłumaczył, że to jego osobista decyzja i nie chce nią wpływać na decyzje swoich współbraci w biskupstwie.

Z drugiej strony nawet konserwatywne media przyznają, że pomimo parcia ku reformom w Kościele za pomocą tzw. drogi synodalnej kard. Marx uczynił bardzo wiele na rzecz wyjaśnienia przestępstw wykorzystywania seksualnego oraz pomocy ofiarom. Pod koniec ubiegłego roku założył fundację „Spes et Salus”, wspierającą ofiary, i ofiarował pół miliona euro ze swojego prywatnego majątku na jej uruchomienie. W 2018 roku przyczynił się do opublikowania raportu MHG-Studie dotyczącego wykorzystywania seksualnego nieletnich w Kościele w Niemczech w latach 1946-2014. Jeśli ktoś, kto uczynił tak wiele na rzecz wyjaśnienia i oczyszczenia Kościoła z przestępstwa nadużyć seksualnych, złożył rezygnację z powodu „osobistych uchybień i błędów administracyjnych” – jak napisał kard. Marx w liście do papieża – to co mają powiedzieć inni? Tymczasem odbywa się zlecona przez papieża wizytacja apostolska w archidiecezji kolońskiej celem zbadania postępowania metropolity Kolonii kard. Rainera Woelkiego, byłego metropolity Hamburga abp. Hessego oraz biskupów pomocniczych.

W marcu br. archidiecezja opublikowała raport dotyczący wykorzystywania nieletnich w latach 1975-2018, po którym abp Hesse podał się do dymisji, a jeden z biskupów pomocniczych bp Schwaderlapp został zdymisjonowany przez kard. Woelkiego. Ta ambiwalentna sytuacja w archidiecezji kolońskiej, stawiającej opór wobec reform proponowanych przez zwolenników tzw. drogi synodalnej, wzbudziła zwątpienie w wiernych i spowodowała kolejną falę wystąpień z Kościoła.

A niestety, licznik apostazji w Kościele w Niemczech wskazuje rokrocznie powyżej 200 tys. osób. Z jednej strony powodem wystąpień są kolejne etapy rozliczania nadużyć seksualnych, a z drugiej proces tzw. drogi synodalnej, z którą nie zgadza się wielu katolików. Skutkuje to tym, że kościoły pustoszeją. Jak ostatnio podał dyrektor Instytutu Budownictwa Kościelnego na Uniwersytecie w Marburgu, prof. teologii Thomas Erne, w 2060 roku jedna trzecia wszystkich budynków kościelnych w Niemczech – czyli ok. 15 tys. – nie będzie już potrzebna, bo tylko 23 mln Niemców będzie należeć do jednego z dwóch głównych Kościołów: katolickiego i protestanckiego.

Idziemy nr 25 (816), 20 czerwca 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter