18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dwie setne rocznice

Ocena: 4.74
1325

Pamiętam, jak w szkole podstawowej, a były to lata 70., pani od plastyki kazała nam namalować, jak sobie wyobrażamy świat w roku 2000. Większość chłopców narysowała jakieś statki kosmiczne.

Rok 2000 powitałem w Kolegium Jezuitów przy Rakowieckiej w Warszawie. Ale wówczas statki kosmiczne raczej nie były przedmiotem zbiorowej wyobraźni. Dziś zresztą też nie. Ani się człowiek obejrzał, a oto mamy rok 2020. W tego rodzaju okolicznościach składamy sobie życzenia; z jednej strony oceniamy czas miniony, a z drugiej zastanawiamy się, co ten nowy rok nam przyniesie. Ale w tym roku szczególnie warto popatrzeć na przeszłość. Mamy bowiem dwie rocznice: stulecie bitwy warszawskiej i stulecie urodzin Karola Wojtyły, chyba wciąż najbardziej rozpoznawalnego w świecie Polaka.

Stulecie urodzin Jana Pawła II budzi we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony radość i dumę, że z rodu Polaków wyszedł ktoś tak wybitny, kto miał realny, dobry wpływ na losy Kościoła i całego świata, a z drugiej jakiś żal, że nie tylko tak szybko zapominamy o jego nauczaniu, ale że są środowiska, również w Kościele, które działają na rzecz wyrugowania z przestrzeni publicznej Wojtyłowego dziedzictwa. Nigdy bym nie pomyślał, że kilkanaście lat od śmierci Karola Wojtyły będzie w Polsce możliwe coś takiego, jak wystawianie spektaklu „Klątwa”, w którym na scenie odbywa się, przy akompaniamencie nagrania papieskiego kazania, seks oralny z figurą Jana Pawła II, a ktoś podciera się watykańską flagą. Ponadto dokonuje się powieszenie figury Papieża z napisem „obrońca pedofili”.

Ówczesna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która swego czasu opowiadała o swej bliskości z Duchem Świętym, nie miała na temat tego bluźnierczego spektaklu nic rozumnego do powiedzenia, za to wykorzystała skandal, by zaatakować PiS, „prawdziwych Polaków” oraz o. Tadeusza Rydzyka. Obecny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zdaje się kontynuować linię Gronkiewicz-Waltz. Na ostatniej paradzie LGBT w stolicy prawdopodobnie oklaskiwał tych, którzy wykrzykiwali, że „ta parada ma szansę odmienić oblicze ziemi, tej ziemi!”. Szydercza parafraza słynnych słów Jana Pawła II, wypowiedzianych 2 czerwca 1979 r.: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!”.

Warto w tym kontekście przypomnieć, co Jan Paweł II napisał w książce „Pamięć i tożsamość”. Wskazując na ideologie zła: komunizm i nazizm, wspomniał także o ideologii LGBT, choć nie użył wprost tego wyrażenia. „Można, a nawet trzeba się zapytać – stwierdził – czy tu nie działa również jakaś inna jeszcze »ideologia zła«, w pewnym sensie głębsza i ukryta, usiłująca wykorzystać nawet prawa człowieka przeciwko człowiekowi oraz przeciwko rodzinie”. Dziś znamy odpowiedź: Tak! Jak najbardziej mamy tu do czynienia z nową ideologią zła.

Po władzach Warszawy trudno się też spodziewać, że staną na wysokości zadania i godziwie uczczą stulecie bitwy warszawskiej, jednej z najważniejszych bitew w historii świata. Strach pomyśleć, co by było, gdyby Sowieci podbili odradzającą się Polskę i poszli dalej na Zachód. Po wielu sporach zapadła decyzja o postawieniu w Warszawie pomnika upamiętniającego bitwę 1920 r. Miał być łuk triumfalny, ale nie wiadomo, czy na pewno będzie to łuk. Zresztą wydaje się, że rządzącej opcji w Warszawie zdecydowanie bliżej do tęczowych instalacji niż do łuków oddających hołd polskiemu żołnierzowi, który pogromił armię niosącą komunistyczny internacjonalizm.

W każdym razie warto zaplanować sobie na rok 2020 jakieś lektury, by przypomnieć sobie nauczanie Jana Pawła II i pogłębić znajomość wydarzeń związanych z bitwą warszawską. Tak się składa, że w tym roku, 7 czerwca, będziemy przeżywać beatyfikację Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Odbędzie się ona w Warszawie na placu Piłsudskiego, jednego z twórców zwycięstwa 1920 r. Plac Piłsudskiego to dawny plac Zwycięstwa, gdzie w 1979 r. przemawiał, o czym już wspomnieliśmy, Jan Paweł II. Warto z tej okazji zaplanować zwiedzenie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które znajduje się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej w stolicy.

 

Idziemy nr 01 (741), 05 stycznia 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Profesor teologii na Wydziale Teologicznym Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie
dkowalczyk@jezuici.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter