29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Drogowskaz jako pałka

Ocena: 3.2
1275

Po odejściu węgierskiego Fidesz z postchadeckiej Europejskiej Partii Ludowej, a szczególnie po spotkaniu premiera Morawieckiego z Viktorem Orbánem i Matteo Salvinim w Budapeszcie, PO i TVN bardzo zaniepokoiły się perspektywami konsolidacji europejskiej prawicy. Natychmiast więc zaatakowały PiS, że rozmawia z partiami „prorosyjskimi”, jakby posłowie Fidesz przez kilkanaście lat nie zasiadali z PO w tym samym klubie w Parlamencie Europejskim.

Niestety, w naszej polityce zasady służą częściej jako pałka do okładania przeciwników niż jako drogowskaz dla własnej polityki. Nad wszystkim zaś unosi się zadymiający rzeczywistość, utrudniający poważną debatę duch propagandy. Co gorsza, w nie mniejszym stopniu niż politycy celują w tym dziennikarze. A przecież to oni powinni kontrolować, czy politycy kierują się interesem publicznym, czy partyjnym.

Nie pamiętam, by TVN w ogóle interesował się stosunkiem do Rosji Charlesa Michela czy Josepa Borrella, gdy stawali na czele obecnych władz Unii Europejskiej. Nie przypominam sobie „wnikliwych” pytań do polityków PO, czy zgodzą się na wybór kierownictwa Unii, które nie daje gwarancji twardej solidarności z nowymi państwami na wschodzie Europy. Tymczasem nowy przewodniczący Rady Europejskiej krótko przed objęciem stanowiska odbył demonstracyjną wizytę w Moskwie, na spotkaniu z rosyjskimi studentami apelował o prymat handlu w stosunkach Rosji z Zachodem, a z Putinem odbywał długie poufne rozmowy w jego willi

w Nowo-Ogariowie. Borrell wprost wypowiadał się przeciw przyjęciu Gruzji do Unii.

Jeśli TVN-PO chcą walczyć o mocną solidarność Zachodu wobec Rosji, powinny przede wszystkim zaapelować do Donalda Tuska, lidera europejskiej postchadecji, o twardy kurs wobec niemieckiej CDU, łącznie – w wypadku nieponiechania budowy Nord Stream 2 – z wykluczeniem jej z Europejskiej Partii Ludowej. Przecież właśnie zmienili statut, żeby móc podejmować takie zdecydowane decyzje. Na czele CDU stoi dziś Armin Laschet, który ze zrozumieniem („stawiając się na miejscu Rosjan”) odniósł się do zaboru Krymu przez Rosję. Został wybrany na przewodniczącego CDU, bo wśród kandydatów najbardziej jednoznacznie popierał Nord Stream 2. W „zdalnym” zjeździe CDU, który wybierał Lascheta, brał udział Donald Tusk i miał tam doskonałą okazję i tytuł, by zaapelować o obronę państw Europy Wschodniej przed rosyjską ekspansją.

Oczywiście, prędzej bym się rzeczywiście spodziewał wykluczenia CDU z EPP, niż że będą o to zabiegać Tusk, TVN i PO. Ale jest i inna uczciwa, a prostsza opcja. Po pierwsze, zrozumieć, że dzisiejsza Europa w swym nastawieniu do Rosji jest taka jak Charles Michel i Josep Borrell, jej najbardziej reprezentatywni przywódcy. Po drugie, zaniechać niepoważnej, psującej życie publiczne demagogii w sprawach międzynarodowych. Po trzecie, zastanowić się razem, w Polsce, co każda partia w swoim europejskim środowisku może naprawdę zrobić, by polskie interesy bezpieczeństwa były w Europie lepiej chronione.

Idziemy nr 18 (809), 02 maja 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Publicysta, historyk, przez wiele lat czynny polityk; był m.in. marszałkiem Sejmu w latach 2005-2007, przewodniczącym KRRiTV, posłem do Parlamentu Europejskiego.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter