16 listopada
sobota
Gertrudy, Edmunda, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Droga Kościoła w Niemczech

Ocena: 4.7
724

Kolejny raz w tym roku Kościół w Niemczech skupia na sobie uwagę Kościoła powszechnego w związku z tzw. drogą synodalną, której realizacja miałaby rozpocząć się jeszcze w tym roku. Zamiary przeprowadzenia „wiążącego procesu synodalnego” w Kościele w Niemczech biskupi niemieccy ogłosili w marcu podczas wiosennego zebrania plenarnego. Teraz, w dniach 23-26 września, na jesiennym zebraniu plenarnym w Fuldzie, ma zostać zaprezentowany projekt statutu Zgromadzenia Synodalnego, który został zatwierdzony w sierpniu przez Konferencję Episkopatu Niemiec. Co na to Watykan?

W ubiegłym tygodniu prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Ouellet skierował do członków niemieckiego episkopatu list wraz z opinią statutu Zgromadzenia Synodalnego opracowaną przez Papieską Radę ds. Tekstów Prawnych. W liście zaadresowanym do kard. Reinharda Marxa, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, kard. Ouellet przypomina napomnienie papieża Franciszka w liście „Do pielgrzymującego ludu Bożego w Niemczech” z czerwca tego roku. Ojciec Święty stwierdził w nim, że kroki podejmowane przez niemieckich hierarchów w ramach drogi synodalnej nie mogą zmieniać nauczania Kościoła powszechnego. Jednakże tematy, które mają być rozeznawane podczas zgromadzenia synodalnego, czyli celibat duchownych, urzędy kościelne dla kobiet, moralność seksualna, dają podstawy, by sądzić, że właśnie taki cel przyświeca planowanemu synodowi. Tematy te bowiem dotyczą przecież całego Kościoła, a nie tylko Kościoła partykularnego w Niemczech.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 38 (727), 22 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 7 października 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 listopada

Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Dziś w Kościele:
+ sobota, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie rocznicy poświęcenia rzymskich bazylik świętych apostołów Piotra i Pawła albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Małgorzaty Szkockiej albo wspomnienie św. Gertrudy, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 18,14-16;19,6-9; Ps 105 (104),2-3.36-37.42-43; Łk 18,1-8
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -