29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Doktryna prokurator

Ocena: 0
4593
Dopóki w środku Moskwy stoi mauzoleum przywódcy rewolucji bolszewickiej – nie można mówić, że skończył się Związek Sowiecki. Choć nie ma już jego nazwy i granic, ciągle przecież jest ideałem dla prezydenta Rosji. „Ideałem geopolitycznym”, skoro Putin w oficjalnym orędziu uznał rozpad ZSSR za największą geopolityczną tragedię XX wieku, a w przemówieniu na Westerplatte państwom zachodnim zarzucał, że w latach 30. usiłowały zapobiec agresji Stalina na Europę. Ciekawe, czy gdyby niemiecki kanclerz powiedział, że należy pamiętać, iż to Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę Niemcom, a nie odwrotnie – świat przyjąłby to jako historyczne dywagacje bez moralnego znaczenia i politycznych konsekwencji?

Niestety, komunistyczna subkultura trwa i reprodukuje się nie tylko w Rosji. Parę dni temu stołeczna prokuratura odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie publicznego eksponowania symboli komunistycznych podczas tegorocznej manifestacji
1 maja przed siedzibą OPZZ w Warszawie. Prokurator Maja Kasperkiewicz-Radtke uznała, że transparentów z sierpem i młotem oraz wizerunkami Lenina i Trockiego „nie można utożsamiać z propagowaniem ustroju totalitarnego”. Prokurator uznała, że miłośnicy Lenina, Trockiego i Raju Krat to polityczni pacyfiści, którzy chcą po prostu przekonywać opinię publiczną „o słuszności idei socjalistycznych, nie zaś ustroju totalitarnego”.

Postanowienie prokurator MKR niewątpliwie rozszerza granice „wolności wyrazu”. Teraz już na przyszłoroczną pierwszomajową manifestację wyznawcy „słuszności idei socjalistycznych, nie zaś ustroju totalitarnego” będą mogli przynieść portrety Feliksa Dzierżyńskiego. Jego również nie można utożsamiać z totalitaryzmem, gdyż intencją jego kontrowersyjnych działań była obrona rewolucji przed kontrrewolucją i sabotażem, a nie „terror”. W każdym razie o tym, co było jego intencją decydują – według prokurator Radtke – intencje komunistów, a nie skargi antykomunistów.

Przywódcy Zachodu zebrali się w Normandii, by uczcić 70-lecie lądowania aliantów. To dobry przykład wspólnego wypełniania obowiązków pamięci. Ciekawe jednak czy przyjadą do Warszawy świętować rocznicę bitwy warszawskiej, która uratowała wolność Europy ledwie 24 lata wcześniej? Przyjadą czy nie przyjadą – to w gruncie rzeczy nie najważniejsze pytanie. Ważniejsze – czy my ich zaprosimy, czy uważamy, że powinni przyjechać, czy doceniamy uniwersalny wymiar naszej historii, tego, co nasi dziadkowie, a pradziadkowie naszych dzieci, zrobili dla nas i co nasza Ojczyzna zrobiła dla całego Zachodu.

Międzynarodowe potępienie komunizmu powinno być głównym celem polskiej polityki historycznej na forum europejskim. Ale nawet najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku. Postanowienie prokurator Kasperkiewicz-Radtke to ważny krok, tylko w jak najgorszą stronę. To krok wstecz do komunizmu, godny najgłośniejszych wystąpień historycznych Władimira Putina. Świat nie będzie szanował naszej Ojczyzny i naszej historii – jeśli my nie będziemy szanować samych siebie.

Marek Jurek
Idziemy nr 24 (456), 15 czerwca 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter