18 września
środa
Irmy, Stanislawa, Ireny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dla Amazonii czy dla Europy?

Ocena: 0
839

Zbliżający się Synod Biskupów dla Amazonii, który pod hasłem „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i dla ekologii integralnej” odbędzie się w październiku w Watykanie – a nie w Ameryce Południowej, jak można nieraz wywnioskować z mediów – wywołuje już teraz skrajne emocje. Dla progresistów jawi się on jako okazja do zrealizowania od dawna już stawianego przez postępowe skrzydło Kościoła postulatu zniesienia celibatu. Mylą się jednak ci, którzy instytucję viri probati, czyli żonatych mężczyzn, którzy mogliby otrzymywać święcenia kapłańskie, utożsamiają ze zniesieniem celibatu w ogóle.

Nawet kard. Reinhard Marx nie spodziewa się takiego kroku po jesiennym synodzie, bo „nie po to zostało zwołane to zgromadzenie”, jak przyznał dla niemieckiej katolickiej agencji prasowej KNA. Swoją drogą, media już przypięły temu zgromadzeniu etykietkę „niemieckiego synodu” – z trzech powodów. Po pierwsze, w Amazonii pracuje bardzo dużo misjonarzy niemieckiego pochodzenia. Po drugie, wielu postępowych katolików niemieckich spodziewa się po synodzie zmian wiążących dla całego Kościoła (nie tylko zniesienia celibatu, ale i wyświęcania kobiet), a po trzecie – paradoksalnie – to właśnie niemieccy hierarchowie najbardziej krytykują dokument roboczy synodu.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 34 (723), 25 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 9 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 września

"Łaska i miłosierdzie nad Jego wybranymi i nad świętymi Jego opatrzność"

Dziś w Kościele: środa, XXIV tydzień zwykły
+ święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 4,7-15, Ps 148, Łk 2,41-52
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - do końca lata zapraszamy do przeglądu filmów SalveNET prezentowanych podczas minionych wakacji.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -