24 maja
piątek
Joanny, Zuzanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Demokracja pod nadzorem

Ocena: 0
1175

Na pożegnalnym posiedzeniu Komisji LIBE, poświęconym planom wprowadzenia nowego mechanizmu nadzoru demokracji w państwach Unii Europejskiej, powiedziałem koleżankom i kolegom atakującym Polskę, że jako Parlament Unii Europejskiej pasję praworządności powinniśmy realizować najpierw wobec instytucji Unii Europejskiej. Do tego jesteśmy powołani, i tylko wtedy unijny parlamentaryzm nie będzie miał charakteru fasadowego.

Powinniśmy więc sprawdzać, czy unijne instytucje nie wykraczają poza zakres władzy przyznany im przez państwa w traktatach, a przede wszystkim sam Parlament powinien działać tylko w tych ramach. Powinniśmy sprawdzać, czy Komisja Europejska nie wychodzi poza wyznaczone jej funkcje, i pilnować, by służyła państwom, a nie – próbowała nimi rządzić. I co najbardziej podstawowe: kierownictwo PE powinno szanować procedury samego Parlamentu, a większość PE powinna szanować opozycję, a nie traktować ją jako konglomerat „populistów i nacjonalistów”. Demokracja, przypomniałem kolegom w komisji, to kontrola władzy, a nie kontrola (wykonywana) przez władzę.

Ale nie wszyscy się z tym zgadzają. Frans Timmermans przyjechał do Polski w ogniu debaty o Karcie LGBT, żeby poprzeć Wiosnę Roberta Biedronia. Przed przyjazdem oświadczył w Parlamencie Europejskim: „Szanujemy wolność słowa, ale nie możemy być ślepi na działalność wrogów demokracji”. Owi wrogowie demokracji to najwyraźniej ci, którzy chcą by decyzje społeczeństwa były ważniejsze od decyzji samozwańczych demokratów. 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 16 (705), 21 kwietnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 5 maja 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Poseł do Parlamentu Europejskiego, prezes Prawicy Rzeczypospolitej. W latach 2005-2007 marszałek Sejmu.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 maja

"To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali."

Dziś w Kościele: piątek V tygodnia Wielkanocy
+ wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 15,22-31; Ps 57 (56),8 i 10.11-12; J 15,12-17
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -