26 września
niedziela
Wawrzynca, Kosmy, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dar miłości

Ocena: 5
620

Wakacje to czas wypoczynku i relaksu, choć nie na drogach. Ten, kto jeździ samochodem, wie, jak zakorkowane bywają główne trasy w lecie. Podróżujemy dużo i chętnie. Ale i coraz bardziej agresywnie, a także bezmyślnie.

Nie ma tygodnia, by media nie donosiły o jakimś tragicznym wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę. Nic dziwnego, że premier ponowił zapowiedź zaostrzenia prawa wobec pijanych kierowców. – Będą im odbierane samochody – mówił szef rządu.

Zwiększone mają być też kary za przekraczanie prędkości, podwyższone – mandaty drogowe oraz limit jednorazowo otrzymanych punktów karnych, do 15. Punkty karne będą kasowane po upływie dwóch lat. Ponadto mają być wyższe kary pieniężne za szczególnie niebezpieczne wykroczenia – maksymalna wysokość grzywny za wykroczenia drogowe wzrośnie z 5 do 30 tys. zł, a w postępowaniu mandatowym do 3,5 tys.

Nie tylko rząd, ale i wielu ekspertów jest przekonanych, że zaostrzenie kar dla kierowców poprawi bezpieczeństwo na drogach. W Polsce co roku 250 osób ginie w wypadkach na przejściach dla pieszych. Większość z nich spowodowana jest nadmierną prędkością samochodów. Część przez alkohol. Według nowych założeń rządu zaostrzone mają być kary za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, popełnianie przestępstw w takim stanie, jak również za recydywę.

Premier zapewnia, że przepisy są już gotowe. Czy zmienią sytuację? Każdy musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego dajemy tak duże społeczne przyzwolenie na tego typu zachowania. Dlaczego tak dużo wciąż, jako naród, pijemy? W ubiegłym roku wydaliśmy na używki ok. 40 mld zł! To zawrotna suma! Na głowę statystycznego Polaka przypada ponad 10 litrów czystego alkoholu rocznie.

Kościół od lat apeluje i wzywa do sierpniowej trzeźwości. Ilu z nas tego chce słuchać?

Zaangażowany w promocję trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski mówi, że trzeba na nowo zastanowić się nad przyczynami uzależnień, a abstynencja to dar miłości. Racja, tylko do tego trzeba dojrzeć.

Spożycie alkoholu w Polsce jest ogromne, a miesiąc wakacyjnej abstynencji może być przykładem dla innych i dowodem naszej wielkiej wolności wewnętrznej. Spróbujmy dać świadectwo.

Idziemy nr 31 (822), 01 sierpnia 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 września

XXVI Niedziela zwykła
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 9,38-43.45.47-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Powołani (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter