20 lipca
sobota
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czytając Gómeza Dávilę

Ocena: 4.6
881

„Chrześcijaństwo nie rozwiązuje »problemów«: po prostu zobowiązuje nas do ich przeżywania na wyższym poziomie. Ludzie domagający się, by je rozwiązywało, narażają chrześcijaństwo na ironię, towarzyszącą każdemu rozwiązaniu.” To jedna z refleksji wyczytanych w książce „Scholia do tekstu implicite” Nicolása Gómeza Dávili, kolumbijskiego myśliciela, który urodził się (1913) i umarł (1994) w Bogocie. Tym niemniej w okresie dzieciństwa i młodości spędził 17 lat w Europie. Ten „Boży samotnik”, jak go nazwał znawca filozofii współczesnej, Franco Volpi, przemyślał do głębi kulturę, politykę i chrześcijaństwo. Owoce tych przemyśleń to m.in. tysiące tyleż krótkich, co celnych zapisków.

Nicolás Gómez Dávila uważał siebie za reakcjonistę. Tłumacz „Scholiów”, Krzysztof Urbanek, wyjaśnia: „Jego [Dávili] zdaniem, bycie reakcjonistą w naszych czasach polega na przeciwstawianiu się ideom bezgranicznej tolerancji i niczym nieskrępowanej wolności, ideom postępu i gorączkowej konsumpcji, ideom materializmu, socjalizmu, kapitalizmu i rewolucji, słowem: wszystkiemu, co uchodzi za aktualne i powszechnie przyjęte”. Kolumbijski myśliciel uważał XX wiek za czas „fałszywych bogów i ich proroków”, czas „nikczemnych i głupich idei”. W tej sytuacji widział potrzebę podjęcia idei Benedykta z Nursji, to znaczy przechowania dla przyszłych pokoleń dziedzictwa kulturowego i cywilizacyjnego. Żył w swoim domu w Bogocie, jak mnich w benedyktyńskim klasztorze, poświęcając czas refleksji i medytacji. Tomasz Gabiś stwierdził, że Gómez Dávila „był członkiem i przełożonym jednoosobowego zakonu, którego regułą było: »Wierzyć w Boga, ufać Chrystusowi – i podejrzliwie rozglądać się dokoła«”. To ostatnie zdanie ma też swą inną wersję: „Wierzyć w Boga, ufać Chrystusowi, nie być naiwnym”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 28 (717), 14 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 lipca 2019 r.

Idziemy nr 28 (717), 14 lipca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie
dkowalczyk@jezuici.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 lipca

"Niech imię Pana będzie pochwalone"

Dziś w Kościele: sobota, XV tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie bł. Czesława, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 12, 37-42; Ps 136; Mt 12, 14-21
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -