19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czy coś się zmieni?

Ocena: 0
1163

Wiele osób twierdzi, że po ustaniu pandemii wszystko się zmieni, przewartościujemy nasze priorytety itd. Tylko że „my” – to znaczy kto? Może pojedynczy obywatele tak zrobią, ale czy osoby odpowiedzialne za życie polityczne i społeczne też? Z tego, co słychać z różnych stron, jest to raczej wątpliwe. Okazuje się bowiem, że mimo pandemii takie kwestie jak aborcja, eutanazja, gender pozostają dla rządów i organizacji międzynarodowych kwestiami palącymi. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterrez w kwietniowym dokumencie „Wpływ COVID-19 na kobiety” określił usługi w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego w czasie pandemii koronawirusa jako „kluczowe dla zdrowia, praw i dobrobytu kobiet”. Według niego prawa te, określane w dokumencie jako „zasadnicze”, do których zalicza się aborcja, nie mogą być ograniczane przez środki mające na celu powstrzymanie pandemii.

Idąc tym tokiem rozumowania, Wielka Brytania i Francja zwiększyły w ostatnich tygodniach dostęp do samodzielnej aborcji w warunkach ograniczeń związanych z koronawirusem. Rząd Wielkiej Brytanii zrewidował w zeszłym miesiącu swoją politykę zdrowotną w taki sposób, aby umożliwić kobietom do dziesiątego tygodnia ciąży zakup tabletek aborcyjnych za pośrednictwem poczty. Zmiana w prawie oznacza, że kobiety nie potrzebują skierowania na aborcję ze strony lekarza, lecz wystarczy jedynie konsultacja telefoniczna z pielęgniarką lub położną w celu otrzymania tabletek. Następnie kobieta może samodzielnie przeprowadzić aborcję we własnym domu. Także francuskie ministerstwo zdrowia złagodziło ograniczenia dotyczące tabletek aborcyjnych, umożliwiając kobietom stosowanie ich w domu do dziewiątego tygodnia ciąży.

Z drugiej strony pandemia pokazała straszliwość innych procedur związanych z manipulowaniem ludzkim życiem. Na przykład dramat kilkuset dzieci surogatek, urodzonych na Ukrainie, których zamawiający je klienci nie mogą odebrać z powodu zamkniętych granic. Ukraińska agencja pośrednictwa umieściła w internecie film pokazujący 46 niemowląt urodzonych przez surogatki, które czekają na odbiór przez osoby, które je zamówiły. Na filmie prawnik ukraińskiej kliniki, w której odbywa się proceder surogacji, apeluje o odebranie „zamówionego towaru”, za który klienci zapłacili, bo klinika nie wie co z nim zrobić. Spotkało się to z natychmiastową reakcją ukraińskich biskupów grecko- i rzymskokatolickich, którzy wezwali rząd do zakazu surogacji i handlu dziećmi. „Macierzyństwo zastępcze, czyli traktowanie ludzi jak towaru, który można zamówić, przygotować i sprzedać, na które, ku naszemu wielkiemu ubolewaniu, zezwala czynnie ustawodawstwo ukraińskie, jest problemem, jest podeptaniem godności ludzkiej” – napisali biskupi ukraińscy w oświadczeniu. Jednakże państwa Europy Zachodniej, jak np. Włochy, z których pochodzi duża część osób zamawiających dzieci, wykorzystują to do przeforsowania legalnej surogacji na gruncie własnego prawa.

Całą tę sytuację dobrze opisują słowa Benedykta XVI w najnowszej biografii „Benedykt XVI – jedno życie” pióra niemieckiego dziennikarza Petera Seewalda. Papież senior krytykuje w niej „rozpowszechnioną na świecie dyktaturę ideologii pozornie humanistycznych”, dodając, że ten, kto się im sprzeciwia, jest wykluczany z konsensusu społecznego. Jako przykład podaje kwestię „małżeństw” homoseksualnych, aborcji i „tworzenie człowieka w laboratorium”.,, Współczesne społeczeństwo jest w trakcie formułowania antychrześcijańskiego credo, któremu opieranie się jest karane ekskomuniką społeczną” – zauważa Benedykt XVI. Czy jednak te słowa, i jakiekolwiek inne, zdołają odwrócić niebezpieczne procesy, które trwają nawet pomimo takiego nieszczęścia jak pandemia?

Idziemy nr 21 (760), 24 maja 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter