19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czekając na spotkanie w realu

Ocena: 2.6
1585

Przyzwyczailiśmy się w Polsce do pełnych kościołów, stąd widok prawie pustych lub pustych ławek z powodu epidemii koronawirusa jest bolesny. Zarówno dla duchownych, jak i dla wiernych. Jeszcze na początku tego roku Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podał dane za rok 2018, według których w niedzielnej Eucharystii uczestniczyło w Polsce 38,2 proc. katolików. To rekord w skali Europy – rozpisywały się zagraniczne media.

Obecnie ten sam Instytut podał dane za niedzielę, 15 marca – pierwszą niedzielę z dyspensą udzieloną przez polskich biskupów dla wiernych od uczestnictwa we Mszy Świętej. Wskaźnik dominicantes za ten dzień wyniósł 4,4 proc. Nigdy Kościół w Polsce nie widział tak skąpej liczby wiernych na niedzielnej Eucharystii. Jedna, góra dwie osoby w ławce, w sumie 20-40 osób. Szok. Ale tylko dla nas, Polaków.

Na Zachodzie tak właśnie wyglądają niedzielne Msze Święte w czasie normalnym, poza epidemią. Wyjątkiem są sanktuaria i uroczystości. Na niedzielną Eucharystię w Niemczech uczęszcza 9,3 proc., w Austrii – 9,9 proc., w Holandii – 4,1 proc. To jeszcze mniej niż w Polsce w niedzielę, 15 marca! Przypadek zwłaszcza Holandii – czy też Niderlandów, jak zwie się ten kraj od stycznia – prezentuje się bardzo smutno, gdyż jeszcze przed Soborem Watykańskim II to właśnie Holandia szczyciła się jedną z największych liczb kapłanów wysyłanych na misje. Obecnie sama jest ziemią misyjną. Opublikowany niedawno raport niderlandzkiego tygodnika katolickiego „Katholiek Nieuwsblad” podał, że w latach 2010-2019 aż 1400 kościołów zostało przekształconych na gminne ośrodki, muzea, teatry, powierzchnie biurowe lub sklepowe, a także mieszkania. Redaktor naczelny owego tygodnika stwierdza więc: „Kościół wcale nie jest taki ważny dla społeczności wiejskiej, jak nam się wcześniej wydawało lub jak chcieliśmy w to wierzyć”, i dodaje, że funkcje Kościoła łatwo przejmowane są przez inne organizacje czy stowarzyszenia. A gdy w miasteczku zostaje zamknięta świątynia, ludzie nie szukają parafii gdzie indziej, tylko występują z Kościoła.

Tym samym w ciągu ostatnich 15 lat liczba katolików w Niderlandach spadła o 20 proc., liczba chodzących do kościoła o 60 proc., a liczba parafii o 55 proc. W największej katolickiej diecezji Niderlandów – diecezji Utrecht, kierowanej przez kard. Willema Eijka – w 2018 r. otwartych było jeszcze 280 kościołów, chociaż 80 proc. z nich ma poważne problemy z utrzymaniem. Kardynał Eijk już prawie utracił swój kościół katedralny św. Katarzyny, który w ubiegłym roku został wystawiony na sprzedaż. Zrobiła to rada parafii ze względu na zbyt wysokie koszty utrzymania i zbyt małą liczbę wiernych. Jednakże protesty wiernych, w tym także wielu Polaków, którzy zasilają kręgi parafian, sprawiły, że kard. Eijk zażądał przerwania procedury sprzedaży. Ostatecznie zadecyduje o tym Stolica Apostolska, gdyż chodzi o katedrę! Hierarcha przewiduje jednak, że do 2028 r., czyli roku. w którym zakończy posługę biskupią, w jego diecezji będzie otwartych już tylko ok. 20 kościołów.

A zatem to, czego doświadczamy w czasie epidemii koronawirusa w Polsce, jest codziennością w zachodniej Europie w czasie pokoju i zdrowia. Jakiś czas temu opowiadał mi znajomy franciszkanin posługujący w pięknej parafii włoskiej na północy kraju: „Ja modlę się na Mszy Świętej z kotem, a kazania mówię do postaci z fresków na ścianach”. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie wspólnoty wiernych w tym trudnym czasie epidemii poprzez środki masowego przekazu, internet, aby gdy epidemia wygaśnie, znowu spotkać się w kościele na Eucharystii. Nic nie zastąpi nam spotkania z Bogiem we wspólnocie wierzących w realu.

Idziemy nr 14 (754), 05 kwietnia 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter