21 sierpnia
środa
Joanny, Kazimiery, Piusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co z dziedzictwem Jana Pawła II?

Ocena: 4.675
1150

Nie ustają kontrowersje wokół ostatnich przekształceń założonego w 1981 r. Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Dwa lata temu papież Franciszek zmienił nazwę Instytutu oraz jego status prawny. Obecna nazwa to Papieski Instytut Teologiczny Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie. W tym roku nastąpiły kolejne zmiany, m.in. personalne. Zostali zwolnieni dwaj profesorowie zwyczajni, którzy przez wiele lat nadawali ton Instytutowi, ks. Livio Melina i ks. José Noriega. Z Instytutem muszą się też rozstać niektórzy Polacy, w tym Stanisław Grygiel, emerytowany profesor, i jego córka Monika Grygiel, psychiatra, która od 11 lat prowadziła wykłady z psychologii rodziny.

Zaniepokojenie zmianami w Instytucie wyrażają jego studenci, których reprezentanci skierowali do Prezesa Instytutu, monsiniora Pierangela Sequeriego, i Wielkiego Kanclerza, abp. Vincenza Paglii, list otwarty. Studenci wskazują na „zagubienie linii formacyjnej, czyli tożsamości Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II, która dla większości studentów (i ich przełożonych) była podstawowym motywem wyboru Instytutu jako drogi formacji”. Autorzy listu zauważają, że w nowym programie nie ma kursu o nauczaniu Jana Pawła II, po czym pytają: „Po co kontynuować studia w Instytucie Jana Pawła II, który wydaje się nie proponować niczego nowego w stosunku do tego, co możemy znaleźć w propozycjach uniwersytetów świeckich (…)?”. Stwierdzają ponadto, że w nowym programie, ogłoszonym na dwa miesiące przed rozpoczęciem roku akademickiego, podane są jedynie tytuły kursów bez opisu ich zawartości, bibliografii i nazwisk wykładowców. A są to dane niezbędne, by „studenci mogli rozeznać (…), czy chcą, czy też nie, podjąć nowy plan studiów”. Studenci piszą, że niepewność co do kierunku zmian jest na tyle poważna, iż „niektórzy studenci chcą wiedzieć, w jaki sposób mogliby odzyskać opłaty akademickie, które już uiścili”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 32 (721), 11 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie
dkowalczyk@jezuici.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 sierpnia

"Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?” Odpowiedzieli: „Bo nas nikt nie najął”.

Dziś w Kościele: środa, XX tydzień zwykły
+ wspomnienie św. Piusa X, papieża
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Sdz 9,6-15, Ps 21(20),2-7, Mt 20,1-16
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -