29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co się z nami stało?

Ocena: 0
679

Polacy rzadziej niż dwadzieścia lat temu zastanawiają się dziś nad sensem swojego życia – pokazuje przeprowadzony w dniach 2-9 marca sondaż CBOS na temat w minione święta najbardziej istotny. Nad sensem i celem życia zastanawia się dziś niemal siedmiu na dziesięciu badanych (69 proc.), w tym ponad jednej trzeciej (36 proc.) zdarza się to często. Pozostali robią to rzadko (17 proc.) lub w ogóle nie poświęcają czasu takim rozważaniom (14 proc.). A przecież w jakiś sposób sensem naszej ziemskiej pielgrzymki jest właśnie myślenie na ten temat. Zadawanie sobie pytań i szukanie odpowiedzi.

Co stanowi dla Polaków sens życia? Podobnie jak dwadzieścia lat temu ponad połowa (54 proc.) za najważniejszą wartość uznaje rodzinę – jej dobro (48 proc.) i harmonijne funkcjonowanie (6 proc.), w mniejszym stopniu poprawę sytuacji finansowej (1 proc.) lub zamiar założenia rodziny (1 proc.).

Zdaniem jednej siódmej Polaków (14 proc.) sens życiu nadają dzieci lub wnuki, chęć ich dobrego wychowania (2 proc.), wykształcenia (2 proc.) i zabezpieczenia potrzeb materialnych (1 proc.). Wprawdzie ta sfera życia zajmuje wśród wartości, jakimi kierują się Polacy, to samo miejsce, co dwadzieścia lat temu (trzecie), jednak odniesienia do niej są obecnie znacznie rzadsze niż wówczas.

Częściej natomiast niż kiedyś badani odwołują się do wartości, jaką jest zdrowie (38 proc.), jego utrzymanie. Około jednej dziesiątej respondentów (9 proc.) swoje cele życiowe wiąże z pracą, nieznacznie mniej (8 proc.) – ze sferą dóbr materialnych, posiadaniem pieniędzy (6 proc.), własnego domu lub mieszkania (1 proc.).

Refleksje nad sensem życia są bardziej charakterystyczne dla osób zaangażowanych w praktyki religijne i uczestniczących w nich co najmniej raz w tygodniu, niż dla pozostałych. Myślą też o tym częściej młodzi i lepiej wykształceni. Ale wciąż zaledwie dla 5 proc. badanych – podobnie jak przed dwudziestu laty – najbardziej liczą się wartości religijne: wiara w Boga (4 proc.), perspektywa zbawienia (tylko 1 proc.). Znacznie mniej Polaków niż kiedyś odwołuje się do sfery wartości moralnych (3 proc.) i praktyki z tym związanej, np. bycia dobrym człowiekiem (1 proc.), pomagania innym, postępowania uczciwie (2 proc.). Zdaniem tylko 4 proc. sens życiu nadaje miłość.

Co się z nami stało? Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej trzeba o tym głośno rozmawiać w domu z młodzieżą. Ale czy Kościół i jego kapłani nie powinni być w tym ostoją i wzorem? Czyż ich kazania nie powinny być bardziej płomienne i bardziej osobiste? Musimy wspólnie coś z tym zrobić. Bo po nas… I niech nie uspokoją naszego sumienia dane, że cele życiowe badanych nadal koncentrują się głównie wokół takich sfer, jak rodzina, zdrowie i dzieci, czyli wartości rodzinnych.

 

Idziemy nr 17 (603), 23 kwietnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter