28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co należy do Boga?

Ocena: 5
896

Chrystus akcentuje, że własnością Boga jest cały człowiek w tym jego serce, sumienie, umysł, wola. Nie wolno jej sprzedawać żadnemu władcy na ziemi. Władze polityczną, która uznaje tę własność można nad sobą uznawać. Jeśli jednak stara się zajmować miejsce Boga i sięgać po „rząd dusz i sumień” trzeba jej powiedzieć stanowcze nie.Tak zrobili polscy biskupi wystosowując 8 maja 1953 r. memoriał Non possumus w którym protestowali przeciwko łamaniu przez władze komunistyczne zasad porozumienia między państwem, a Kościołem z 1950 r.

Przesłanie ewangeliczne Jezusa zaznacza właściwą miarę dla polityki. Warto podkreślić, że tytuł Mesjasza miał w okresie przebywania Jezusa wyraźne konotacje polityczne. Żydzi czekali na przywódcę politycznego, który wyzwoli Izrael z okupacji rzymskiej i zbuduje silne państwo. Dlatego Chrystus wręcz zabraniał się tak nazywać. Sam wolał określać się mianem Syna Człowieczego zaczerpniętym z tajemniczej wizji przedstawionej w Księdze Daniela (7,13).

Pierwsi chrześcijanie, byli dobrymi obywatelami Cesarstwa Rzymskiego. Jednak gdy cesarz żądał od nich uznawania, także innych bogów w tym kultu siebie, odpowiadali stanowczym nie. Umierali śmiercią męczeńską m.in. w cyrku Nerona, a następnie w Koloseum. Jezus odbiera jakiejkolwiek władzy politycznej centralne znaczenie, które lubi sobie przypisywać. Pokazuje nadrzędność uznawania władzy Stwórcy nad wszystkim, co do niego należy. Bóg chce być w centrum życia, aby oddać mu samego siebie.

Nie posiadamy dobrych systemów politycznych, a jedynie złe i gorsze, ponieważ każdy człowiek jest skażony konsekwencjami grzechu pierworodnego i ma skłonność do czynienia zła. Zerwanie pierwotnej harmonii z Bogiem spowodowało, że także dzieła człowieka jak ustroje i projekty polityczne ulegają nieuchronnie patologiom. Niebezpieczni, są Ci myśliciele, którzy narzucają innym swoje wydumane teorie chcąc, aby były wprowadzane w życie. Wiek XIX i XX dostarczył nam zbyt wiele przykładów jak różne idee przynoszą katastrofalne skutki.
 
Jezus mówi, że "z wnętrza, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, rozpusta, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zawiść, bluźnierstwo, pycha, głupota” (Mk 7,21). Chrystus pokazuje, że źródłem ładu społecznego, są nie projekty polityczne zakładające odnowę moralną, ale osobista przemiana człowieka bez której niemożliwe jest lepsze życie społeczeństw. Im więcej osób żyjących Ewangelią, tym bardziej Boży staje się świat. Kościół jest silny swoimi świętymi, którzy byli i są świadkami obecności Boga wpływającymi swoim przykładem na zmianę sposobu myślenia konkretnych ludzi i kulture narodów.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter