18 września
środa
Irmy, Stanislawa, Ireny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chichot szatana

Ocena: 4.7
1330

„Oświęcim to była igraszka” to słynne słowa rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z największych bohaterów Polski, oficera Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, więźnia i organizatora ruchu oporu w niemieckim obozie KL Auschwitz. Tymi słowami Pilecki porównał Auschwitz z tym, co przeszedł w ubeckich katowniach. Zwiedzając Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na ul. Rakowieckiej w Warszawie (trzeba je zobaczyć!), mogłem wejść do celi, w której siedział Pilecki zanim wykonano na nim w 1948 r. zbrodniczy wyrok śmierci. Niestety, pomieszczenie, w którym prawdopodobnie rotmistrz został zamordowany, zburzono i wciąż nie znaleziono jego szczątków. Można być jednak pewnym, że zrealizowały się słowa, które Pilecki wypowiedział: „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać”.

Wiemy natomiast dokładnie, gdzie zamordowano generała Augusta Emila Fieldorfa, ps. Nil, organizatora i dowódcy Armii Krajowej. Ponure pomieszczenie, gdzie go powieszono 24 lutego 1953 roku o godz. 15, można dziś zobaczyć w muzeum. Jest tam jeszcze zapadnia. Komunistyczni oprawcy w akcie oskarżenia sformułowanym w 1950 r. napisali m.in.: „Wrogość swą do ruchu lewicowego i Związku Radzieckiego Fieldorf August wykazał już w latach 1920, podczas których, będąc w stopniu porucznika jako dowódca kompanii 1. Pułku Legionów Polskich, brał czynny udział w marszu Piłsudskiego na ZSRR i za szczególne wyróżnienie się w walkach został czterokrotnie oznaczony Krzyżem Walecznych”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 34 (723), 25 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 9 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie
dkowalczyk@jezuici.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 września

"Łaska i miłosierdzie nad Jego wybranymi i nad świętymi Jego opatrzność"

Dziś w Kościele: środa, XXIV tydzień zwykły
+ święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 4,7-15, Ps 148, Łk 2,41-52
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - do końca lata zapraszamy do przeglądu filmów SalveNET prezentowanych podczas minionych wakacji.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -