12 września
czwartek
Gwidona, Radzimira, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Brońmy Babiarza

Ocena: 5
643

Widowisko inaugurujące igrzyska olimpijskie w Paryżu zaburzyło piękną ideę rywalizacji sportowej. Ale już dzień później, przynajmniej w Polsce, wszystko przykryła decyzja o zawieszeniu w obowiązkach komentatorskich na olimpiadzie Przemysława Babiarza. Co to oznacza dla dziennikarza czekającego lata na takie wyzwanie jak igrzyska – nie muszę tłumaczyć.

Za co? Można powiedzieć, że Lennon przed laty zaśpiewał, a Babiarza za to ukarali. Skądinąd ładny i legendarny już song Imagine powstał, jak mówił sam jego autor, jako protest wobec czasów, w których żył artysta. Była to epoka pacyfizmu, przeciwstawiająca się staremu, w odczuciu wielu głęboko niesprawiedliwemu światu. Epoka – co dziś widać ostro – mocno komunizujących twórców. Chociaż nie można tego mylić z komunizmem realnym, jaki panował w naszej części świata. Tam była utopia, panowała neomarksistowska idea braku różnic między narodami i rasami oraz braku religii. Innymi słowy, piosenka Lennona przekreśla sens istnienia religii, narodów, własności prywatnej, obiektywnego dobra i zła. Promuje życie w wymiarze tylko doczesnym, używanie świata, faktycznie afirmuje idee neomarksizmu z jego komunizmem i totalitarnie pojętym internacjonalizmem, nie nazywając ich po imieniu.

Dlaczego więc Babiarz został zawieszony? Dodajmy, że dokładnie to samo dziennikarz powiedział już w 2022 r., przy okazji igrzysk zimowych w Pekinie. Tam wolno było mówić o komunizmie, a w Paryżu już nie? Czy na tym polega zachodnia wolność słowa? Dla ludzi naprawdę otwartych i tolerancyjnych każdy i wszędzie ma przecież prawo powiedzieć, że mu się świecki komunizm nie podoba. Czy to jest obraźliwe? Wolno Lennonowi, a Babiarzowi już nie? Czyżby tryby medialnej propagandy, które mielą Babiarza, miały nam pokazać, jak mamy myśleć? To już znamy z minionych lat PRL.

Czy gdyby Lennon żył, też zostałby dzisiaj ukarany? Sam powiedział bowiem o Imagine, że to „właściwie manifest komunistyczny, chociaż nie jestem komunistą i nie należę do żadnego ruchu”. A może artystom, jak twierdzą niektórzy, wolno więcej i mają oni prawo do prezentowania poglądów, wszakże jedynie tych politycznie słusznych? Za niesłuszne czeka ich bowiem marginalizacja i wyszydzanie.

Trzeba dzisiaj bronić Babiarza, jeśli nie chcemy niebawem tłumaczyć się nawet z tego, jakie poglądy mamy w życiu prywatnym.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Założyciel i redaktor naczelny kanału „Otwarta konserwa” na platformie YouTube. Pracował w Polskim Radiu, TVN, TV Puls i TVP

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 września

Czwartek, XXIII Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi
Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg w nas mieszka
i miłość ku Niemu jest w nas doskonała.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 6, 27-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Stanisława Kostki 9-17 IX

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter