5 marca
piątek
Adriana, Fryderyka, Teofila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Brak wartości

Ocena: 0
498

Nowy rok zaczął się od mocnych polityczno-społecznych akcentów, które wiele nam mówią o otaczającym nas świecie. Mimo że wydarzyły się na odległych jego biegunach. Nad Wisłą uwagę opinii publicznej od sylwestrowego wieczoru skupia grupa znanych osób, zaszczepionych na WUM poza jakimkolwiek trybem. Za oceanem od tygodnia media mówią niemal tylko i wyłącznie o tym, co wydarzyło się na Kapitolu i jakie skutki społeczne może jeszcze przynieść.

Właściwie codziennie wychodzą na światło dzienne nowe szczegóły i kolejne nazwiska osób, które – jak pokazało życie – były i nadal są uprzywilejowane. Chyba najmocniej skomentował to działacz ruchów miejskich Jan Śpiewak, który w liście otwartym do aktorki Krystyny Jandy ją i całą grupę jej znajomych skrytykował i podkreślił, że my „mali” zobaczyliśmy na własne oczy rozdźwięk między autorytetem, jakim grupa się dotąd cieszyła, a tym, co pisała w mediach społecznościowych już po aferze.

Dla Śpiewaka Janda stała się prawdziwą twarzą polskich elit – pełnych pogardy i skorumpowanych. Zobaczyliśmy hipokryzję niedawnych idoli i autorytetów, a ponadto przekonaliśmy się, że wciąż istnieje i ma się jak najlepiej kasta ludzi uprzywilejowanych. Te przywileje oficjalnie krytykująca, ale skwapliwie z nich cały czas korzystająca.

Media społecznościowe, tak jak mogą kogoś znikąd szybko wywindować, tak samo mogą go obnażyć i zniszczyć. Ale dla niektórych nieobecność w internecie znaczy więcej niż odejście z tego świata. Tak stało się z Donaldem Trumpem. Popularny serwis społecznościowy Twitter na stałe

zawiesił konto prezydenta Stanów Zjednoczonych. Decyzja wywołuje ogromne emocje i powoduje pytania o wolność słowa we współczesnym świecie. Bo oto nagle firma prywatna zdecydowała, że kończący kadencję prezydent USA nie ma prawa zabierać głosu za pomocą jej narzędzi. I nie ma tu znaczenia, że ta sama firma nie blokuje kont tak autorytarnych polityków, jak Władimir Putin czy Nicolas Maduro.

Do niedawna takie praktyki stosowały tylko ostro krytykowane za to komunistyczne Chiny. Teraz w USA o tym, jakie treści będą dostępne dla użytkowników, decydują firmy, które w ostatnich latach zdobyły olbrzymie wpływy i pieniądze. W imię demokracji, politycznej poprawności czy „ochrony innych użytkowników przed prezydenckimi kłamstwami”. A tak naprawdę w imię ideologicznej wojny i próby anihilacji politycznego przeciwnika. Groźnego, bo nieprzewidywalnego. A dzieje się to w kraju uznawanym za świątynię demokracji!

Czy zatem czeka nas świat przypominający ustrój, który Polacy tak dobrze pamiętają? Przed 21 laty św. Jan Paweł II w polskim parlamencie ostrzegał, że demokracja bez wartości zamienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm. Wtedy, zachłyśnięci odzyskaną wolnością, nie wiedzieliśmy, o czym mówi. Dziś brzmi to bardzo profetycznie.

Idziemy nr 03 (794), 17 stycznia 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 marca

Piątek, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego; każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 21,33-46
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Maksymiliana Marii Kolbego (ul. Rzymowskiego 35, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter