21 września
wtorek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Boża dywersja

Ocena: 0
1239

Jednym z ważniejszych wydarzeń w tym roku było dla mnie spotkanie z kard. Robertem Sarahem podczas jego ostatniej wizyty w Polsce. Kardynał przyjechał na prezentację swojej książki „Bóg albo nic”. Okazja do krótkiej rozmowy nadarzyła się u gościnnych sióstr loretanek i zrobiła na mnie ogromne wrażenie: zarówno to, co kardynał powiedział, jak i sama jego osoba, pełna wewnętrznego spokoju, a zarazem mocy ducha.

Kardynał mówił o potrzebie nowej ewangelizacji Europy, która poza materializmem i dobrobytem posiada już bardzo niewiele. Z drugiej strony mówił też o konieczności obudzenia Europy i Europejczyków do ewangelizacji. Faktycznie bowiem są jeszcze na naszym kontynencie grupy prawdziwie, głęboko wierzących osób, które mają lub mogą mieć wpływ na kierunek, w którym Europa zmierza. Niestety, o tych grupach nie dowiemy się z głównych mediów. Ale one są i prowadzą misję Bożą, dywersyjną wobec formalnego procesu laicyzacji kontynentu. W Niemczech taką grupą są Polacy.

Tuż przed świętami odebrałem telefon od mojego znajomego z Trewiru. Z radością przekazywał mi, że jego niemiecka parafia, przeznaczona do zamknięcia z powodu braku wiernych, została uratowana przez polskich parafian, którzy ją przejęli. Teraz w jego kościele odbywać się będą Msze Święte i nabożeństwa dla parafian polskich i niemieckich, którzy jeszcze w parafii pozostali. A znajomy dzwonił właściwie z pytaniem, czym jest „święcenie śniadania” w Wielką Sobotę, gdyż nowy polski proboszcz wyszedł z taką propozycją. Chodziło oczywiście o święconkę. Mojemu znajomemu od razu spodobał się sens święcenia pokarmów i spożywania ich w Niedzielę Wielkanocną i postanowił również przygotować własne święcone.

Podobną sytuację przeżyłem w Würzburgu, gdzie oprócz kościoła należącego do Polskiej Misji Katolickiej jest jeszcze inny pozostający pod opieką polskiej parafii, z którego korzystają też niemieccy wierni podczas Mszy Świętych dwujęzycznych. Natomiast w Fuldzie, gdzie przez kilka lat mieszkałem i pracowałem, znajome niemieckie małżeństwo opowiadało mi niedawno, że są zachwyceni kazaniami polskiego księdza, gdyż mówi o sprawach Bożych, a nie o duchowym wellness. Te wszystkie przykłady są właśnie świadectwem wiary, którego brakuje Kościołowi katolickiemu w Niemczech – co przed kilkoma dniami powiedział abp Georg Gänswein, sekretarz Benedykta XVI i Franciszka. „Kasy są pełne, a kościoły niestety coraz bardziej puste” – stwierdził – a to dlatego, że „Kościół powinien odważniej głosić wiarę, a nie stawiać na »wiarę w wersji light«”. Potwierdzeniem jego słów jest to, co można zaobserwować również we Francji, gdzie konserwatywne grupy katolików świeckich i zakonnych odmieniają powoli oblicze swojej zlaicyzowanej ojczyzny.

W ostatnich latach fenomenem na skalę europejską stało się opactwo benedyktynów w Fontgombault, w którym sprawowana jest tradycyjna liturgia. Klasztor pęka w szwach za sprawą nowych powołań oraz przyjezdnych nie tylko z Francji, ale i z całej Europy. I nie tylko wierzących, ale również wątpiących czy poszukujących, przyjeżdzających na dni skupienia przeplatanego modlitwą i chorałem gregoriańskim. Z uwagi na dużą liczbę nowych mnichów opactwo Fontgombault przejmuje także inne, upadające z braku kandydatów, klasztory i zakłada w nich własne fundacje. A mapa Francji zaczyna ponownie pokrywać się siecią tętniących życiem i modlitwą ośrodków monastycznych, gdzie również świeccy mogą ładować swoje duchowe akumulatory.

Słyszę o tym od wielu znajomych z Niemiec, którzy udają się w takie duchowe podróże do Francji. Z Niemiec płynie coraz więcej głosów, zwłaszcza od osób będących daleko od Boga, że wiara i tradycja wcale nie są większym absurdem niż multikulti. Przyszłość Europy nie jest jeszcze przesądzona.

Stefan Meetschen
Autor jest dziennikarzem niemieckiego tygodnika
Die Tagespost
Idziemy nr 14 (548), 3 kwietnia 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 września

Wtorek, XXV Tydzień zwykły
Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty
„Pójdź za Mną”.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 9,9-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter