24 września
niedziela
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bitwa o moje

Ocena: 3.75
894

Złożona przed tygodniem propozycja podniesienia świadczenia 500+ do 800 zł rozgrzała media, podzieliła scenę polityczną i sprowokowała do ujawnienia, co drzemie w sercach wielu osób. Zostawmy polityków, z których jedni nie mają wątpliwości, że to najlepsza decyzja dla Polaków i swoisty wyborczy gamechanger, a drudzy – że to samo zło, rozwali budżet, wznieci na nowo wysoką inflację, a do tego jeszcze odurzy ojców kupionym za te pieniądze alkoholem. Trudno w takich warunkach o rzeczową dyskusję.

Zostawmy ekspertom od ekonomii i demografii zagadnienia wpływu zwiększenia tego świadczenia na budżet, inflację czy rozrodczość. Szkoda, że nie wszyscy ich słuchają, bo nie wszyscy mają otwarte umysły. A jak bardzo – ujawniła wielodniowa dyskusja już nie tylko o 800+, ale o istocie i celowości polityki państwa wobec rodzin czy osób słabszych. Ta kwestia stała się polem ostrej i wulgarnej bitwy „o moje”. Tam nie było miejsca na merytoryczną rozmowę o możliwości dzielenia się z obywatelami tym, co wypracowuje państwo.

Nasze czasy wyhodowały całe zastępy młodych, niby wykształconych i otwartych osób, a w rzeczywistości samolubnych, nastawionych tylko na siebie. Ludzi, dla których pojęcie jakiejkolwiek wspólnoty jest nieistotne, a wręcz szkodliwe, bo zagrażające samorealizacji! Ludzi, dla których solidaryzm nie jest objawem wrażliwości, tylko frajerstwa; dla których tradycja, rodzina, starsi i młodsi są obciążeniem, które trzeba szybko z siebie zrzucić. Ludzi, którzy nie chcą zobowiązań, a jakiekolwiek normy uznają za przejaw opresji – czy to państwa, czy Kościoła, rodziny lub szkoły. Ludzi w gruncie rzeczy samotnych, skrzywdzonych i sfrustrowanych, których ukształtował źle pojęty czy wręcz wypaczony liberalizm. Kiedyś egoistom było trudniej, ale ponieważ w wielu kręgach nadal modny jest liberalizm, mogą być dumni ze swojego samolubstwa. Bo jak inaczej nazwać wyrażane w internecie przekonania np. o tym, że „przez to utrzymujemy wszystkich nierobów” czy że „Nie ma sensu wspierać kobiety, której nie chce się robić”?

Nie mam wątpliwości, że jest to odbicie epoki, w której przyszło nam żyć. A także mediokracji, która od lat dyktuje nam w wielu przypadkach, jak powinniśmy żyć.

Jak to robią? Poprzez systematyczne i skuteczne obrzydzanie rodziny – jako miejsca przemocy, macierzyństwa – jako obciążenia dla kariery, czy małżeńskiej wierności – jako niedostosowania się do nowoczesności. A przecież wiemy, że jest inaczej. Jesteśmy świadkami dekompozycji, a nawet pewnego zmierzchu naszej łacińskiej cywilizacji z jej wszystkimi zasadami. Ta pseudodyskusja to pokazuje. I boli, bo pokazuje też, jak mało w nas – chrześcijanach i obywatelach ojczyzny dziesięciomilionowego ruchu Solidarności – zostało dziś człowieczeństwa. Właśnie to, a nie kwota 800+, zrobiło na mnie największe wrażenie.

Idziemy nr 22/2023

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter