29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Beatyfikacja za dar życia

Ocena: 0
705

Franciszek ogłosił nową przesłankę do wynoszenia wiernych na ołtarze. Oprócz męczeństwa i heroiczności cnót powodem beatyfikacji i kanonizacji może być też "dar życia".

Papież wielokrotnie w homiliach mówił o świętości chrześcijan, którzy poświęcają swoje życie dla innych, niosąc im pomoc, opiekując się potrzebującymi. Taka postawa może być powodem do wszczęcia procesu beatyfikacyjnego. Ojciec Święty ogłosił to 11 lipca w liście apostolskim w formie motu proprio, czyli dokumencie powstałym z własnej inicjatywy papieża. Takie listy papieże wydają rzadko. Jan Paweł II wydał w formie motu proprio sześć dokumentów, m.in. List apostolski ogłaszający św. Brygidę Szwedzką, św. Katarzynę ze Sieny i św. Teresę Benedyktę od Krzyża Współpatronkami Europy.

Motu proprio ma szczególny status. Ustanowione przez nie prawa są niezależne od innych okoliczności, nawet przepisów prawa kanonicznego czy przywilejów.

Franciszek nie wprowadza jednak prawa, które nie byłoby prostą, logiczną kontynuacją nauczania Kościoła.

Dokument papieża Franciszka nosi tytuł „Maiorem hac dilectionem” – „Nikt nie ma większej miłości”. Inicjatywa papieska opiera się na ewangelicznym wezwaniu Jezusa: "Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich".

W świecie, w którym chrześcijaństwo stało się najbardziej prześladowaną religią, w chrześcijańskiej Europie, która walczy z krzyżem, to ważna inicjatywa. Franciszek podkreśla tym samym, że godni specjalnego uznania i czci są ci chrześcijanie, którzy podążają śladami Pana Jezusa i jego nauczania, którzy oferują dobrowolnie i szczerze swoje życie innym i do śmierci trwają w tym postanowieniu. Nie ma tu obaw o "nadużycia", wysyp "przypadkowych" błogosławionych i świętych. Do procesu beatyfikacyjnego potrzebne są także inne uwarunkowania: praktykowanie przynajmniej w stopniu zwyczajnym cnót chrześcijańskich przed ofiarowaniem życia i później aż do śmierci, a także opinia świętości i znaki czy cuda po śmierci, w tym cud, który posłużyć ma do beatyfikacji. Przykłady takich błogosławionych i świętych, jak o. Maksymilian Kolbe, Marianna Biernacka, Joanna Beretta Molla potwierdzają, że ofiarowanie życia za innych to przecież nie jednorazowy akt woli, ale ukoronowanie życia blisko Chrystusa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter