18 stycznia
wtorek
Piotra, Małgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Arcybiskup w "Washington Post"

Ocena: 4.55
893

Roberto de Mattei to wzorowy przykład intelektualisty publicznego. Uznany historyk (i potomek dynastii historyków), autor książek o św. Piusie V, bł. Piusie IX, Leonie XIII, Soborze Watykańskim II, wiceprzewodniczący Narodowej Rady Badań Naukowych, ale także doradca premierów. Niezależnie od jego prac ściśle historycznych w Polsce dużą popularność zdobyła jego „Dyktatura relatywizmu”, a ciągle czeka na tłumaczenie bardzo ważna, pierwotnie wydana po francusku „Konieczna suwerenność. Rozważania o dekonstrukcji państwa i jej konsekwencjach dla społeczeństwa”. Profesor de Mattei jest jednak również czynnym uczestnikiem bieżącej debaty publicznej, a wydawany przezeń w Brukseli comiesięczny serwis „Correspondance européenne” to ważne źródło informacji o sprawach cywilizacji chrześcijańskiej. Warto więc na bieżąco przybliżać je naszym czytelnikom.

Wrześniowy numer, relacjonując badania Charlotte Lozier Pro-Life Institute, informuje o stale rosnącej liczbie tzw. aborcji w Stanach Zjednoczonych. Badania te skłoniły abp. Salvatore Cordileone, metropolitę San Francisco, do publikacji na łamach „Washington Post” artykułu wyjaśniającego, dlaczego Kościół katolicki musi traktować jako ekskomunikowanych polityków występujących jako katolicy, a wspierających prenatalne dzieciobójstwo, jak prezydent Joe Biden czy przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Abp Cordileone przeciwstawia im czynną politykę na rzecz cywilizacji życia, którą prowadzi na przykład Teksas, który przeznaczył 100 milionów dolarów na finansowanie ośrodków porodowych, domów opieki dla matek, agencji adopcyjnych. „Jeśli ciąża jest trudna – pisze w „Washington Post” metropolita San Francisco – potrzebna jest miłość do matki i dziecka, a nie przemoc”.

Złe wieści płyną również z Europy. Złotego Lwa festiwalu w Wenecji dostał w tym roku film „Zdarzyło się”, z zachwytem opowiadający o młodej Francuzce, która na początku lat siedemdziesiątych XX w., w czasach, gdy życie nienarodzonych było jeszcze chronione, nielegalnie zabija swe nienarodzone dziecko, by robić karierę. Takie wzory niesie współczesnemu społeczeństwu dzisiejsza kultura. Idzie z nią w parze polityka kontrkultury śmierci, czego przykładem jest zaangażowanie włoskiego ministra zdrowia (!) Roberto Speranzy na rzecz eutanazji. Minister chce ją wprowadzić na podstawie decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który dopuścił „wspomagane samobójstwo” (choć formalnie nie domagał się z tego tytułu zmian prawnych). Minister jednak, powołując się na Trybunał, chce zmiany prawne przeprowadzić w trybie administracyjnym, z pominięciem parlamentu i obowiązkowych (w ramach włoskiej decentralizacji) konsultacji z władzami regionalnymi. Walka między cywilizacją życia a kontrkulturą śmierci ma dziś wymiar uniwersalny, dlatego tak cenne są inicjatywy takie jak „Correspondance européenne”. Będziemy więc z nich korzystać.

Idziemy nr 48 (839), 28 listopada 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Poseł do Parlamentu Europejskiego, prezes Prawicy Rzeczypospolitej. W latach 2005-2007 marszałek Sejmu.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 stycznia

Wtorek, II Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
Niech Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa, przeniknie nasze serca swoim światłem.
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II):  Mk 2,23-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter