19 listopada
poniedziałek
Seweryny, Maksyma, Salomei
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Absurdy gender

Ocena: 2.1
625

Przed kilkoma dniami weszło w życie na Węgrzech rozporządzenie podpisane przez premiera Viktora Orbána o wykreśleniu kierunków gender na wyższych uczelniach. Oznacza to, że państwo nie będzie finansować ani kierunków studiów, ani specjalizacji z zakresu problematyki gender. Co więcej, nie będzie uznawać dyplomów uzyskanych na tym kierunku. Tym samym od przyszłego roku nie będzie naboru na studia gender – nie tylko na uczelniach państwowych, ale także prywatnych. Węgierski rząd tłumaczy swoją decyzję tym, że gender nie jest nauką, ale ideologią. Już wcześniej sekretarz stanu w węgierskim ministerstwie zasobów ludzkich Bence Retvari powiedział, że „studia gender, tak samo jak marksizm-leninizm, można uznać bardziej za ideologię, niż naukę”.

W zupełnie odwrotnym kierunku poszła ostatnio Szwajcaria, gdzie przed kilkoma dniami federalny urząd sprawiedliwości wystąpił o zmiany w kodeksie cywilnym. Nowe przepisy przewidują, że osoby transseksualne i transgenderowe (transpłciowe), czyli takie, które bez zmiany płci subiektywnie odczuwają, że przynależą do innej płci niż ich faktyczna, będą mogły swobodnie wprowadzać zmiany w rejestrze stanu cywilnego, i to nawet kilkakrotnie. Bo raz mogą czuć się mężczyzną, a raz kobietą, a potem znowu mężczyzną, a za jakiś czas kobietą. I tak w kółko. Przepisy przewidują również, że w tym celu osoby te nie muszą przedstawiać w urzędzie stanu cywilnego żadnych dokumentów medycznych poświadczających zmianę płci ani opinii psychiatry. Wystarczy pisemne podanie, że w danej chwili czują się kimś innym, niż są.

Jeszcze szybsza zmiana płci możliwa jest w Norwegii, gdzie osoby, które ukończyły 16 lat, mogą zmienić płeć przez internet, bez konieczności udawania się do urzędu. Cała procedura trwa osiem minut. Można też wykonywać ją wielokrotnie, jeśli zmieni się zdanie.

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 44 (682), 4 listopada 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 listopada 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -