18 sierpnia
niedziela
Ilony, Bronislawa, Heleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Złoto w NBP

Ocena: 0
537

Nie ma bezpieczniejszej inwestycji od kupna złota, ponieważ jest ono wspaniałym zabezpieczeniem przed inflacją, a ta wygląda zza każdego rogu. NBP, kupując ponad 100 ton złota, wydaje się podzielać ten pogląd.

fot. Marcin Polak / flickr.com / CC BY 2.0 / Link

Złoto nie należy do atrakcyjnych inwestycji, bo nie przynosi dochodu, np. oprocentowania, a w dodatku trzeba ponosić koszty jego przechowywania. Jedyne źródło dochodu, jakie może przynieść, to zysk kapitałowy – różnica pomiędzy ceną kupna i sprzedaży. Owszem, niejeden spekulant zbił fortunę na dużych zmianach ceny tego kruszcu; sęk w tym, że ostatnią rzeczą, jaką bank centralny winien się zajmować, jest spekulacja. W ostatnich dekadach banki centralne, z wyjątkiem kilku krajów takich jak Rosja i Chiny, które nie chcą lokować swoich rezerw walutowych w dolarach, nie były aktywne na tym rynku. Jeśli już, to raczej sprzedawały kruszec.


 

Siła w sztabkach

Fakt posiadania przez banki centralne złota jest przeżytkiem, spadkiem po czasach, gdy zaufanie do pieniądza papierowego było nikłe, bo wszyscy byli przyzwyczajeni do monet złotych i srebrnych. Jeszcze przed I wojną światową każdy przeciętny obywatel mógł wejść do najbliższego banku i wymienić banknoty na sztabki po oficjalnej cenie. Z tego tytułu banki komercyjne i centralne musiały posiadać złoto.

Stąd też mówienie, że udział złota w rezerwach posiadanych przez NBP był niższy niż średnia europejska czy światowa, jest nieporozumieniem. „Stare” banki centralne mają go dużo, bo kiedyś było ono niezbędne. „Młode” mają go mniej, ponieważ nigdy nie przeszły przez okres, gdy kruszec był konieczny do sprawnego działania systemu pieniężnego.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 31 (720), 4 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 19 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USA

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 sierpniaNajczęściej czytane artykułyZAPRASZAMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -